WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Od hliněných tabulek k eReaderům

Článek o tom, z čeho se dnes čte
Barbora Biňovcová

Zkuste si nyní vybavit, jak obvykle obracíte stránky v knížce. Palcem a ukazováčkem levé ruky? Pak jste ze starého světa. V 21. století se listuje stisknutím tlačítka.


V rámci akce Národní technické knihovny Březen – měsíc čtenářů se konala přednáška s názvem Novinky v oblasti digitalizace a elektronických knih, na které T. Zilvar věnoval svůj příspěvek technologii digitálních knih.

Před šesti lety ji odstartovala výroba elektronického papíru. Světlo světa spatřily čtečky využívající elektronický inkoust, a tedy s nepodsvícenými displeji, ze kterých lze číst bez bolesti a pálení očí. Tyto čtečky měly ale nevýhodu. Na trh je uvedla pouze jediná společnost na světě, a proto byla jejich cena příliš vysoká na to, že sloužily pouze jedinému účelu.

Jako nevyhovující je tedy od roku 2007 nahradily iPhony s aplikací umožňující stáhnout si za poplatek elektronickou knihu z online obchodu společnosti Amazon. Ty uživatele oslovily mnohem více než čtečky a v současné době patří k nejprodávanějším eReaderům na světovém trhu. Společnost Amazon se proto rozhodla pro podporu prodeje svých elektronických knih vyrobit si vlastní čtečku Kindle.

Převratnou novinku uvedla před týdnem na trh společnost Apple. Jde o multifunkční zařízení iPad, jehož primární funkcí sice není čtení elektronických knih, ale po jejich nakoupení z iBookStore ho rovněž umožňuje. Vzhledem k tomu, že iPad dokáže přehrávat videa, podle T. Zilvara zcela změní naše povědomí o tom, co je to kniha. Důkazem toho, že toto tvrzení není nijak přehnané, nechť je u nás teprve nedávno vydaný román Nicka Cavea The Death of Bunny Munroe (v čs. překl. Smrt Zajdy Munroa). Ten totiž existuje již i v „iPadském stylu“, což znamená, že místo ilustrací doprovázejí jeho text videonahrávky.

Osobně nadále upřednostňuji přímý styk s papírem a čerň tiskařského inkoustu. Jsem sice majitelem elektronické „báby“ čtečky, a třebaže se mi vzhledem k současnému trendu digitalizace knih, především pak učebních textů, někdy i docela hodí, nedokážu k ní ale pro její chladnou dokonalost a jednotvárnost chovat stejný citový vztah jako ke svým ohmataným knížkám s oslíma ušima.


Barbora Biňovcová


Březen - měsíc čtenářů 2010, NTK, Praha, 6.4.2010


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 5 (43), 13.5. 2010.

(14. 4. 2010, 12:00, přidal uživatel barbora.binovcova)

Obrázky

Elektronická čtečka Kindle

Elektronická čtečka Kindle
(zdroj: www.luxurymag.cz)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek