WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Slováci položili ruky na klávesnicu

Unikátne spoločné dielo s nepredvídateľným koncom
Eva Marková

Svůj román na pokračování už má i Slovensko. Vznikal ani ne půl roku, měl jen jednu editorku, vyšel knižně a je nečekaně dobrý a čtivý. Volá sa Minulosť ťa dostane, zoznámte sa.


Mladí manželé, Eva a Igor Tarasovičovi. Ona pracuje jako průvodkyně ve Skotsku, on jako recepční v jednom malém penzionu na Slovensku. Dřív se živil jako plastický chirurg. Pak ale způsobil nehodu, při níž zabil svou milenku a těžce zranil nějakého Evě neznámého muže. Anebo bylo všechno jinak?

Nitky detektivně-mafiánské zápletky románu se postupně zamotávají, šmodrchají a uzlují, aby se nakonec rozpletly v nahořklém happy endu. To vše je okořeněno vulgarismy i zdravou dávkou humoru a erotiky.

První kapitola románu, kterou napsala editorka Evita Urbaníková, byla zveřejněna 28. května 2009, poslední kapitolu dopsala ta samá žena na konci září 2009. Zbylých 18 kapitol, které byly vybrány ze 450 možných pokračování od více jak 300 různých autorů, pocházelo z pera (klávesnice?) 11 tvůrců. Za jejich konečný výběr není odpovědná jen editorka, ale především čtenáři, kteří o jednotlivých kapitolách (a jejich variantách) diskutovali a následně hlasovali. Na internetu se rozhodovalo i o názvu a obálce knihy.

Minulosť ťa dostane, to je bravurní detektivka, která se neodehrává jen v čistě lineární časové rovině – klobouk dolů před autory, v knize na pokračování muselo být velmi těžké tohoto dosáhnout. Stejně jako silného příběhu zaplněného množstvím postav. S přibývajícími stránkami byl román navíc čím dál tím koherentnější, sbližovala se i poetika jednotlivých autorů.

Pokud by tato kniha byla dílem jen jednoho člověka, asi by ve mně tolik nadšení nevzbudila, ale jako kolektivní dílo je to výtvor obdivuhodný. Dokonce jsem jejím tvůrcům odpustila i některé neobratné či kýčovité scény a popisy, které by jim asi neprošly ani v kurzu tvůrčího psaní.


Eva MarkováMinulosť ťa dostane. (ed.: E. Urbaníková) Martinus.sk, 2009. 246 stran.


Slováci položili ruky na klávesnicu

Slováci položili ruky na klávesnicu

Minulosť ťa dostane.

foto: Martinius.sk
(přidal uživatel eva.markova)

Slováci položili ruky na klávesnicu

Slováci položili ruky na klávesnicu (zvětšit)


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 5 (43), 13.5. 2010.

(8. 4. 2010, 12:00, přidal uživatel eva.markova)

Obrázky

Slováci položili ruky na klávesnicu

Slováci položili ruky na klávesnicu
Minulosť ťa dostane.
foto: Martinius.sk
(přidal uživatel eva.markova)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek