WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Bobři a Marťani

Internetová expanze do jiných světů
Eva Haderková

Alex (Hrouzková, dnes Doležalová) a Evča (Krátká) se jednoho dne rozhodly založit si blog. Nebo spíš takový deníček o svých (sexuálních) zkušenostech s Marťany, tedy muži. Po zhruba dvou letech fungování internetového blogu jej vydaly knižně.


Výsledkem je knížka plná vulgarismů s názvem Expanze na Mars. Když se ale nenecháte odradit drsnějším slovníkem (možná není tak drsný, jako spíš překvapivý), čekají vás vtipné historky a několik vět o beruškách (které jsou často zmatené, jako kdyby ztratily tečky), jež vejdou do historie. Autorkám také nelze upřít osobitý styl, jako je například Alexina manýra dávat slovesa zásadně na konec věty.

Kniha a internetový blog jsou dvě odlišná média. Zatímco obsah blogu je prakticky neregulovatelný, o jeho propagaci a fungování se staráte sami a jste také pod palbou okamžitých komentářů nadšených fanoušků nebo odpůrců, knihu si před vydáním někdo musí přečíst a ještě může vaše tvůrčí nadšení regulovat. Můžeme říct, že knize chybí jakási bezprostřednost kontaktu autora se čtenářem. Nicméně převod tohoto internetového deníčku do papírové podoby je vydařený. Blogové výkřiky získaly pevnou strukturu jakéhosi zvrhlého bildungsrománu, který popisuje cestu od prvních kontaktů s opačným pohlavím až k nalezení monogamie s „tím pravým“.

Samy autorky se nechaly objevit kontroverzním novinářem Reflexu J. X. Doležalem. Ten ovlivněn společným setkáním napsal článek o konci mužů – taková hezká, inteligentní děvčata (obě studují psychologii) nemohou najít „pravého“ muže. Článek a potažmo i internetový blog vyvolal řadu bouřlivých reakcí.

Nebudu se tajit, že mě slečny nadchly. Nebylo to ani tak obsahem jako tím, jak půvabně k sobě skládaly slova, která zdánlivě nejdou dohromady. Vznikla kniha, kterou je třeba brát s nadhledem, potom se pobavíte. A čtenářům pohoršeným nad množstvím souloží bych ráda vzkázala, že dohromady se v knize mluví asi o patnácti mužích, což je takový „lepší průměr“.


Eva Haderková


Alexandra Hrouzková, Eva Krátká: Expanze na Mars. XYZ, Praha 2009. 180 stran.


Expanze na Mars

Expanze na Mars


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 5 (43), 13.5. 2010.

(30. 3. 2010, 12:00, přidal uživatel eva.haderkova)

Obrázky

Expanze na Mars

Expanze na Mars

Související články

Debata k článku

Knížku
anonymní uživatel, 26 . 3 . 2011, 4:45
Knížku jsem koupil manželce, která když uviděla název,, Expanze na Mars", se ptala co ji to kupuji za sci-fi, kterou nečte. Po přečtení sice brblala, že jsou to samé prasárny, ale pak si knížku uložila do police mezi své oblíbené. A když jsem si ji přečetl i já, tak mohu její volbu jen potvrdit. Na to místo určitě patří.

Matěj Povšík
anonymní uživatel, 11 . 1 . 2011, 2:04
nečtu...

Podařená knížka ;)
anonymní uživatel, 8 . 11 . 2010, 5:42
Já osobně jsem blog nečetla, ale knížka se mi líbí. Paní Doležalová mě zaujala v show Jana Krause, protože její výstup byl perfektní, otevřený a dlouho jsem se takhle nezasmála :))) Knížka je psaná, řekla bych, otevřeně tak, jak se v soukromí lidi vyjadřují (myslím, že vulgarismy a sprosťárničky používáme občas každý). Těším se na další díl, protože Expanze na Mars se četla "jedním dechem"!

jumbo
anonymní uživatel, 11 . 10 . 2010, 3:19
mě se to líbilo a moc jsem se pobavil. jen tak dál, děvčata!


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek