WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Publicistika

Nejdříve dobýt svět, potom rodnou zemi

Nejočekávanější knižní
Kateřina Kozmová
Tak jsme se konečně dočkali! Více než dvacet let trval nejpodivnější paradox v dějinách české literatury: Nejproslulejší dílo nejznámějšího žijícího českého spisovatele nebylo dosud oficiálně vydáno v rodné zemi a jazyce autora. Osud románu Nesnesitelná lehkost bytí v české kotlině by se dal s trochou nadsázky přirovnat k pátrání po sněžném muži. Všichni věděli, oč jde, všichni ho znali, ale málokdo jej opravdu viděl (respektive četl).
...pokračování...

Carpe librum

O čem vypovídají některé trendy současného českého knižního trhu?
Jana Kácovská
V éře středověku byla kniha bohatstvím srovnatelným s měšťanským domem v centru města, dovolit si ji mohli jen ti nejbohatší. Její ruční výroba trvala několik měsíců a každý, kdo vlastnil i jen několik knih, byl všemi v širokém okolí považován za velmi vzdělaného člověka. Krása a dokonalost tehdy vyrobených knih nás udivují i v současnosti, po několika stech letech, kdy už se v mnoha případech kniha za umělecké dílo nepovažuje. Dnešní knižní produkce je jednoduše zaměřena jiným směrem, „na byznys“. Mottem současného dynamického vývoje by se tak mohl stát výrok Carpe librum (Užij knihy), parafráze notoricky známého latinského citátu Carpe diem (Užij dne).
...pokračování...

Státe, děkuji!

Dominika Pospíšilová
Tato slova zazněla na letošním předávání Státní ceny za literaturu a překladatelské dílo, které proběhlo 23. října 2006 v prostorách Českého muzea hudby. Letošními laureáty se stali Vladimír Körner (cena za literární tvorbu) a František Fröhlich (cena za překladatelské dílo). Dosáhli tak podle mnohých nejvyššího možného ocenění v České republice…
...pokračování...

Debata k rubrice


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek