WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Umění

Jan Saudek - zvrhlík, nebo umělec?

Helena Hollová
Letos 13. května oslavil kontroverzní fotograf Jan Saudek svoje 70. narozeniny. K tomuto kulatému výročí mu vyšla již čtrnáctá a doposud nejrozsáhlejší monografie s názvem Saudek, která je doprovázena velkou retrospektivní výstavou. Tu je možné zhlédnout v Domě U bílého jednorožce na Staroměstském náměstí (do 31. 3. 2006).
...pokračování...

Holanova Noční hlídka srdce

Ze zápisků návštěvníka výstavy
Erika Kastnerová
Památník národního písemnictví i letos v letohrádku Hvězda uspořádal výstavu věnovanou jednomu z velikánů české literatury. Tentokrát se pocty dočkal Vladimír Holan. Z prachu knihoven byl vyzdvižen na světlo především díky svému letošnímu stému výročí narození a dvacátému pátému výročí úmrtí. Širší veřejnost dostala možnost dozvědět se o něm něco bližšího. A třeba se stane, já doufám, že se jeho poezie začne více číst...
...pokračování...

Dva (příběhy) v jedné (hře)

Lenka Dombrovská Slívová
Projekt pražského Divadla Na zábradlí "Československé jaro 2005" byl zaměřen na současné dramatické texty. Divadlo v jeho rámci uvedlo jednu slovenskou a tři české hry, které byly napsány přímo na objednávku pro jeho umělecký soubor. Autoři (M. Horoščák, M. Hvorecký, I. Volánková, M. Urban) se zabývali především člověkem v dnešním světě. Ve dnech 15. a 16. října proběhly podzimní reprízy představení. Nás zajímal dramatický debut Miloše Urbana, známého spíše svými romány (viz rozhovor v tomto čísle LitENek).
...pokračování...

Debata k rubrice


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek