WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Kdesi ve vesmíru internetu

Patrik Zandl a jeho internetové počínání
Barbora Ševčíková

Knihu Flotila Země publikoval Patrik Zandl nejdříve na svém blogu http://flotila.bloguje.cz, v roce 2006 vyšla tato „military sci-fi povídka“ v edici Pevnost.


Celý děj se odehrává v daleké budoucnosti, kdy se odkudsi vyloupnou mimozemšťané a letí zničit Zemi. Střet je nevyhnutelný. Poslední válku se lidstvu podařilo vyhrát díky technologické převaze, ale teď to vypadá, že už mají lidští tvorové namále.

Do úzkých jsem se želbohu dostala i já – měla jsem velké problémy skousnout všech 180 stránek vyplněných víceméně nezáživným a nekonečným textem. Proto bych od přiblížení bitvy s mimozemšťany raději přešla k osobnosti samotného autora, která je překvapivě mnohem zajímavější než vděčné téma mimozemské války.

Patrik Zandl se seznámil jako jeden z prvních s technologiemi nastupujícími v devadesátých letech (nechci se pouštět do bližší specifikace oněch technologií, jelikož by byl čtenáři můj vztah k IT ihned jasný). Založil zpravodajský server Mobil.cz a mimo jiné stál u zrodu protestní akce Internet proti monopolu, který se zasazoval o zlevnění připojení k internetu na konci devadesátých let. Možnosti sítě rozšířil založením online půjčovny dvd a všem „připojeným“ usnadnil rozesílání sms do všech sítí mobilních telefonů. V současnosti vedle vymýšlení „zlepšováků“, které internet dovoluje, vede časopis Lupa.cz a spravuje blog Marigold. K jeho čtení jsem se po zkušenosti s Flotilou Země velmi dlouho odhodlávala, ale překvapil mě svou vtipností a trefností. Za osm let usilovného přispívání stihl zabrousit do spousty témat – přes zmíněnou sci-fi povídku, nákupy v IKEI až k jakýmsi učebnicím a tutoriálům o WiFi sítích, kterým se i mně (technicky málo poznamenané osobě) podařilo vysvětlit „Jak přizpůsobit WiFi router svým potřebám“. Patriku Zandlovi je zkrátka blogování a prostor internetu jako šitý na míru, pevná vazba a listy papíru už méně.


Barbora Ševčíková


Zandl, Patrik: Flotila Země. Wolf Publishing, Praha 2006. 180 stran.


Flotila Země Patrik Zandl

Flotila Země Patrik Zandl

foto: Barbora Ševčíková
(přidal uživatel barbora.sevcikova)

,

(9. 4. 2010, 12:00, přidal uživatel barbora.sevcikova)

Obrázky

[náhled není k dipozici]
Flotila Země Patrik Zandl
foto: Barbora Ševčíková
(přidal uživatel barbora.sevcikova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek