WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Šampaňské a čokoládová fontána

aneb slavnostní večer v Českém muzeu hudby
Vladimíra Staňková

Pohled skrz prosklené stěny Českého muzea hudby kolemjdoucím napovídal, že se schyluje ke kulturní akci. Bylo 21. října a my jsme s kolegyní novinářkou mířily na slavnostní předávání Státních cen.


Vešly jsme dovnitř mezi prvními, a tak nás uvaděčky nasměrovaly co nejblíže pódiu. Rády jsme souhlasily a měly díky tomu po celou dobu dobrý výhled na laureáty cen, konkrétně na Ludvíka Vaculíka (Státní cena za literaturu), Jiřího Stromšíka (Státní cena za překladatelské dílo), Jana Bornu, který si přišel pro Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla a Zdeňka Šestáka – tatáž cena v oblasti hudby. Jen Jan Kaplický kupodivu nepřišel. Večerem provázel uvolněným způsobem Jan Vondráček z Divadla v Dlouhé. Krom písní z jejich představení Kabaret Prévert-Bulis se diváci mohli pokochat například uchvacujícím tancem Lenky Bartůňkové nebo violoncellovým Duem Brikcius. Večer ubíhal příjemným tempem a k udržování divácké pozornosti přispívaly na stěně promítané medailonky před projevem každého z oceněných.

Ludvík Vaculík si i tentokrát chtěl zachovat svou pověst spisovatele lhostejného ke čtenářům a zdržel se srdceryvných díků. Řekl, že také v jeho případě platí rčení, že ceny se dávají buď těm, kteří ještě žádné nedostali nebo těm, kteří pravděpodobně brzy umřou. Na druhou stranu ale překvapil, protože očividně změnil svůj postoj, že zpívá rád, ale spíš v soukromí. Na ukázku totiž četl úryvek z Knihy indiánské a doprovodil ho zpěvem. „Proč jste si vybral zrovna tuto ukázku?“ ptáme se Vaculíka později, už na rautu v prostorách Ministerstva kultury. „Je to můj začátek a nikdo by to nečekal. Jde o autentickou příhodu, situaci, která se stala, a tu píseň jsem si tehdy vymyslel,“ odpovídá a mizí v davu, a tak ho necháváme mizet a vydáváme se po vzoru ostatních ochutnávat šampaňské a namáčet jahody v čokoládové fontáně.

Vladimíra Staňková

Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 5, č. 1 (33), 24. 11. 2008.

(5. 11. 2008, 12:00, přidal uživatel vladimira.stankova)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek