WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Literární novinky č. 6 (26)

Jsi ta nejkrásnější krajina, co znám

Je dusno a těžko – Kdesi nad kanálem – NOVĚ a JINAK
Renata Hladná
Projekt Miloše Formana a jeho synů Petra a Matěje odstartoval v neděli dne 22. dubna 2007 v pražském Národním divadle. Dobře placená procházka Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra z roku 1965 svedla nyní dohromady řadu uznávaných umělců…
Ústřední melodií Dobře placené procházky je milostná píseň "Jsi ta nejkrásnější krajina, co znám". Prolíná se dějem v různých polohách, od poeticky a lyricky vážné až k ironicky parodující a satirické. Její smysl v dějovém kontextu - jako vyznání lásky - určuje i název hry: procházka po této krajině by byla získaným milionem liber opravdu dobře zaplacena.
...pokračování...

A bude hůř

Vítězství filmové stylizace nad spřátelenými vojsky
Stefan Segi
Nový film Petra Nikolaeva A bude hůř podle románové předlohy Jana Pelce vzbudil značný ohlas v zásadě u dvou skupin diváků. Tou první jsou příslušníci někdejší i současné alternativní kultury. Tou druhou je pak obec kritická.
...pokračování...

Slabost pro poznámky k čemukoli

Koho letos objevila Magnesia Litera?
Karolina Demelová
Prvotina Davida Zábranského Slabost pro každou jinou pláž vyvolala v českém rybníčku patřičný rozruch: nekonvenční forma (román-esej), příslib téměř 400 stran nekonzumního čtení, elegantní grafika… Který intelektuál by odolal?
...pokračování...

Týden s Mariánem Vargou

aneb po stopách nesmírného smutku
Stefan Segi
Když jem se v redakci zeptal, zda někdo nezná Mariána Vargu, odpovědí mi bylo zaryté, beznadějné mlčení. To mne poněkud zarazilo. Zjevně jsem se totiž snažil napsat reportáž o člověku, který již upadl do blahého zapomnění a jehož osudy jsou, zdá se, zcela lhostejné.
V týdnu od 26. března v Praze došlo ke kulminaci událostí, které byly spjaty s tímto slovenským varhaníkem a skladatelem, proslaveným v sedmdesátých letech hlavně kombinací klasické hudby a moderního rocku. Na kousek papíru jem si tedy připravil pečlivý program, rozbil prasátko a vydal se po stopách zapomenutého umělce.
...pokračování...

Debata k rubrice


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek