WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Literární novinky č. 5-6 (20)

Hořká láska Rudolfa Slobody

„Svůj úkol být štikou, jejž jsem přijal v tomto životě, si plním všude velmi poctivě...
Miroslava Kazdová
V jednom ze svých zápisů Slobodův autobiografický vypravěč pronáší: „I o mně se říká, že dovedu chladnokrevně reprodukovat zážitky, které by jiný člověk vyprávěl rozhořčeně. Ale co se naskřípu zubama a kolik toho probdím, než se dopracuji k takovému nadhledu, to nikdo nevidí.“ S chladnokrevností však k románu Láska tohoto slovenského spisovatele přistupovat příliš nelze.
...pokračování...

Žebrácká opera a la Lang

Lenka Dombrovská Slívová
Václav Havel napsal Žebráckou operu počátkem 70. let, inspiroval se hrou Johna Gaye z roku 1723. V Havlově podání nejde pouze o moderní adaptaci, v jeho textu můžeme nalézt narážky na soudobou politickou situaci (i když děj je situován do londýnského podsvětí 2. poloviny 18. století), stylizovanost dialogů i monologů (děvky a zločinci mnohdy mluví vědecky a vzletně), často také pracuje s opakováním frází a situací. To vše odhaluje absurditu lidského jednání.
...pokračování...
Středoevropské noviny a jejich knižní edice

Do trafiky nejen pro noviny

Lucie Břinková
Je pátek. Jdu do trafiky pro svůj oblíbený časopis a vedle Lidových novin vidím nějakou nově vydanou knihu. Nevypadá nijak vyzývavě. Je černo-modrá s nevýraznou fotkou. Boris Vian, Pěna dní! Začnu jí listovat a netrpělivě zjišťuji, co sakra dělá tahle výborná kniha v trafice?
...pokračování...

Debata k rubrice


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek