WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Vzali byste si na pustý ostrov Harryho?

Od března letošního roku probíhala akce s názvem Moje kniha. Jejím nejviditelnějším cílem bylo zjistit, která kniha je mezi českými čtenáři nejoblíbenější. Sestavení žebříčku nejoblíbenějších knih však nebylo největším přínosem akce. Anketu doprovázely programy na podporu četby, iniciátoři se snažili rozšiřovat čtenářský výběr literatury a podporovat knihovny, zdůraznit důležitost četby pro vzdělání a každodenní život a také informovat o místech veřejného přístupu k internetu v knihovnách.

Akce, kterou zorganizoval Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, pokračovala až do října, kdy se v rámci Týdne knihoven (4.-10. 10.) konalo slavnostní vyhlášení výsledků ankety. Hlasování, kterého se nakonec zúčastnilo více než 90 tisíc čtenářů, probíhalo elektronickou formou na samostatných webových stránkách akce i prostřednictvím anketních lístků dostupných v knihovnách. Každý čtenář mohl hlasovat pouze jednou a měl uvést dva základní údaje - název své nejoblíbenější knihy a jejího autora. Pro některé čtenáře nebylo rozhodování vůbec jednoduché, organizátoři však napověděli a uvedli kritéria, podle kterých se mohou při výběru řídit: Která kniha změnila váš život? Která vás uvedla do jiného světa? Ke které se často vracíte? nebo třeba: Kterou knihu byste si vzali na pustý ostrov?

A jak to tedy nakonec dopadlo? Podle očekávání se na prvních příčkách umístily tituly, které v poslední době „letí“ nejen u nás: Harry Potter J. K. Rowlingové a Pán prstenů J. R. R. Tolkiena. Třetí místo žebříčku obsadila Kniha knih - Bible. Celkově se v první dvoustovce knih objevilo jen velmi málo podprůměrné literatury a hojně jsou zde zastoupeni čeští i světoví klasikové. (Že by to s českým čtenářem ještě nevypadalo tak zle?) Diskutabilní je ale fakt, že více než polovina děl zastoupených v seznamu byla zfilmována. Je tedy otázkou, zda čtenáři skutečně hlasovali o knižní podobě.

Výsledky české ankety je zajímavé porovnat s obdobnými aktivitami například ve Velké Británii nebo v Německu. Britská BBC2 pořádala anketu pod názvem The Big Read (www.bbc.co.uk/bigread) v roce 2003. První místo žebříčku obsadil Tolkienův Pán prstenů, hned za ním následovaly další britští autoři: Jane Austen, Philip Pulmann, Douglas Adams... Bible se v anglickém seznamu 200 nejoblíbenějších knih neobjevila vůbec, v německé anketě Das grosse Lesen naopak figurovala na druhém místě za Pánem prstenů. V obou žebříčcích se objevil také český autor - Milan Kundera (titul Nesnesitelná lehkost bytí byl v anglickém seznamu na 191. a v německém dokonce na 35. místě). K mému potěšení se v první britské desítce objevil také Milneův Medvídek Pů. I v naší anketě měly dětské knihy značný úspěch. Můžeme si ho skepticky vysvětlit tím, že ti, kteří pro ně hlasovali, nic jiného nikdy nečetli. Logičtější však bude prohlášení, že hlasovalo hodně dětí, což je potěšující. Z ankety je dále patrné, že čtenářský zájem je upřen na díla beletristická. V seznamu nejoblíbenějších knih představovaly české tituly 43 %, následovaly především knihy anglických autorů a dále díla přeložená z němčiny a francouzštiny. Poměrně dobré zastoupení má humoristická literatura pro dospělé i pro děti.

Tato zajímavá fakta si společně s komentářem můžete přečíst na www.mojekniha.cz. Na této webové stránce jsou také další informace, které mohou čtenáře zajímat, jsou tu i odkazy na různé webové stránky, možnost najít knihu v bibliografii a další služby. Provoz této internetové stránky je pro čtenáře opravdu přínosný, organizaci ankety Moje kniha však hodnotím skeptičtěji. Organizátoři by podle mého názoru měli na příští ročník ankety více upozornit v médiích. Je jistě škoda, že se letos zúčastnilo pouze 90 tisíc čtenářů. Výsledné pořadí by třeba vypadalo úplně jinak, kdyby se k hlasování připojilo více lidí - i těch, kteří nechodí do knihoven.

Pro úplnost uvádím první desítku knih vybraných v letošní anketě Moje kniha. Uvedeny jsou i počty hlasů.

1.) Harry Potter ( J.K.Rowlingová) 6979 hlasů

2.) Pán prstenů (J.R.R.Tolkien) 2697

3.) Bible 1996

4.) Saturnin (Zdeněk Jirotka) 1888

5.) Babička (Božena Němcová) 1082

6.) Egypťan Sinuhet (Mika Waltari) 895

7.) Malý princ (Antoine de Saint-Exupéry) 832

8.) Co život dal a vzal (Betty MacDonald) 686

9.) Vejce a já (Betty MacDonald) 673

10.) Děti z Bullerbynu (Astrid Lindgrenová) 662

Štěpánka Pašková

(26. 10. 2004, 12:00)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek