WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Horem Pádem za úspěchem

Veronika Kredbová

Po sérii „obrazů z moderních dějin národa českého“ se režisér Jan Hřebejk a scénárista Petr Jarchovský protočili až do současnosti. Povoláni ke spolupráci na novém filmu Horem Pádem byli herci, s nimiž se v posledních letech setkáváme snad v každém českém filmu - Jiří Macháček, Hřebejkův „dvorní“ herec Jaroslav Dušek, Pavel Liška, Jan Budař. Vedle těchto „stálic“, které bezesporu hrají i úlohu návnady na diváky, dostali příležitost Ingrid Timková (příjemné překvapení filmu), Emília Vašáryová, Jan Tříska, Nataša Burger či Petr Forman.

Že šlo tvůrcům filmu o diváckou úspěšnost, je zřejmé na první pohled. Vybrali nejen oblíbené herce, ale i atraktivní témata, dobrou hudbu (úvodní píseň zpívá nepříliš přesvědčivou angličtinou, což byl údajně autorský záměr, Dan Bárta), nechávají hrdiny mluvit co „nejcoolovějším“ (a také dosti vulgárním) jazykem, navlékají je do zábavných kostýmů (Jiří Macháček v trenýrkách budících smích, Jaroslav Dušek s vyholenou hlavou v obleku zažraného fotbalového fandy) atd.

Nutno dodat, že film úspěšný skutečně je. Oficiální webové stránky hlásí 200 000 diváků během prvních čtrnácti promítacích dní a je jisté, že toto číslo ještě hodně poroste. Mohu jen potvrdit, že i po měsíci promítání v pražských multiplexech, schopných odbavit denně tisíce dychtivých pojidačů popcornu, je film stále schopen naplnit tři čtvrtiny promítacího sálu, což je jistě úspěch a nezvratný důkaz toho, že se snímek chytil.

Zajímavá je také skutečnost, že úspěchy sklízí Horem pádem i u filmových kritiků, kteří již snímek stačili vybrat jako českou nominaci na Cenu americké Akademie v kategorii Nejlepší cizojazyčný film za rok 2004. Troufám si tvrdit, že hlavním důvodem pro toto rozhodnutí je především aktuálnost a také popularita problémů, jichž se film dotýká. Na ploše 108 minut jsme konfrontováni s pomyslnou „top ten“ nešvarů v české společnosti. Ve filmu najdeme téměř vše – rasismus, xenofobii, problémy spojené s imigrací, obchod s dětmi, pouliční zlodějinu, nedokonalosti českého právního řádu, rowdies, ale také krizi rodiny, krizi středního věku či rozvod.

Způsob, jakým se tvůrci filmu s těmito otázkami vypořádávají, zcela odpovídá podtitulu snímku - komedie, která vás rozpláče, drama, které vás rozesměje. Film přináší řadu vypjatých situací, které jsou však napsány tak, že se divák neubrání smíchu (nebo alespoň pousmání). Jenže vedle toho jsou tu i takové okamžiky, které nutí k sáhnutí do vlastního svědomí a k zamyšlení. A především v tom bych viděla sílu filmu. Jistě, je fajn, že se člověk pobaví, zasměje se. Ale je také dobré si uvědomit, čemu se to vlastně směji, a zamyslet se, jestli je vůbec správné se tomu smát.

Co říci na závěr? Horem Pádem se jako film docela povedl. Je v něm několik skvěle napsaných scén a dialogů. Přesto se nemůžu zbavit pocitu, že výše popsané „komerční úlitby“ z něho dělají jen další v řadě hořkých komedií. A to je docela škoda…

Horem pádem

režie: Jan Hřebejk

scénář: Petr Jarchovský

délka: 108 min

hrají: Jiří Macháček, Ingrid Timková, Jan Tříska, Petr Forman a další

(9. 10. 2004, 12:00, přidal uživatel veronika.kredbova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek