WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Kdo si skočí v tomhle skeči

Falešný autostop – pro změnu podle Havla
Tereza Hýsková

Knihovna Václava Havla připomněla 17. listopadu osobnost tohoto dramatika scénickým čtením jeho ztraceného (a znovunalezeného) skeče „Ela, Hela a stop“. Textové podoby se ujalo nakladatelství Galén a spolu s pozapomenutou „Motomorfózou“ vydalo oba skeče v edici Olivovníky.


Scénky byly vytvořeny jako součást revue Autostop, kterou připravoval Ivan Vyskočil v sezóně 1960–61 pro Divadlo Na zábradlí. Ačkoli je z představení nakonec vyřadil režisér, Autostop se stal první v divadle uvedenou inscenací, pod níž je Havel podepsán. „Motomorfóza“ byla záhy navrácena do tištěné verze Autostopu. Skeč „Ela, Hela a stop“ vypátrala editorka diptychu Lenka Jungmannová až v roce 2009.

Václav Havel: Motomorfózy

Václav Havel: Motomorfózy (zvětšit)


Vznik textů je sice datován tři roky před premiéru Zahradní slavnosti, přesto nejsou žádným začátečnickým pokusem, ale je v nich patrný Havlův osobitý styl. Tématem „Motomorfózy“ je ztráta lidství a proměna v nemyslící bezduchý stroj. Dílko překvapuje neskrývanou kritikou stávajícího totalitního režimu a objevuje se v něm typicky havlovská postava alibistického Zahajovače. Druhý skeč, jehož stěžejní myšlenkou je výsměch měšťáctví, je méně přímočaře satirický, ale o to působivější svým jazykem – neustálým opakováním se promluvy stávají jen vyprázdněnými frázemi. V obou textech tedy můžeme pozorovat základy Havlovy poetiky.


Je složité posuzovat, jaký dopad na diváka, ať už tehdejšího či dnešního, by scénky mohly mít v případě svého uvedení. Musíme mít totiž na paměti, že ve svazku nakladatelství Galén jsou vytrženy z komponované inscenace, pro niž byly určeny. Navzdory tomu má vydání obou skečů pod souhrnným názvem „Motomorfózy“ svůj význam – přinejmenším jako cenné doplnění Havlových spisů. Jako takové by si ovšem zasloužilo obsáhlejší komentář a pečlivější ediční přípravu.


Tereza Hýsková


Havel, Václav: Motomorfózy. Praha: Galén 2011. 62 stran.

(2. 12. 2011, 12:00, přidal uživatel tereza.hyskova)

Obrázky

Václav Havel: Motomorfózy

Václav Havel: Motomorfózy
zdroj: www.galen.cz

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek