WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Sobota 1. října, a to se fakt stalo

Soukupová + knižní čvrtek = Marta v roce vetřelce
Klára Zindulková

Deník. Forma pro dnešní romány nijak neobvyklá. Ilustrace. Nepřekvapí – zcela běžné. Jazyk mládeže. Známe – někdy trefné, jindy křečovitě nepravděpodobné. Soukupová. Známe – Cena Jiřího Ortena, Magnesia Litera za knihu Zmizet. Růžový nadpis knihy. Jistě – jasné vymezení cílové skupiny a žánru. Nebo ne?


Čtenářova první výtka: „Takhle by si devatenáctiletá holka přece deník nepsala! Ty neslovesné věty, tenhle výraz…“ Skvělý tah, jak přimět čtenáře cítit se důležitě a blaženě přemoudřele… Psala nebo nepsala, tohle je román. Na druhou stranu, obrázky a nákresy s podrobnými popisky připomínají karikatury kreslené propiskou na volná místa sešitu. A data jednotlivých zápisů: „Sestra měla před jedenácti dny svátek.“ Nedá mi to a kouknu se do diáře – 14. 7. má vskutku svátek Karolina. A středa 11. června… nebyla loni 11. června středa? A kde že to hlavní hrdinka Marta bydlí, když jezdí do školy tramvají? A tu máme dokonce nakreslen její kompletní rozvrh na první semestr! – Ona má úterní proseminář ve stejné místnosti na FF jako já!

A pak ať mi někdo tvrdí, že to není opravdický deník. Ale moment, přeci mi nechcete podsouvat, že je to deník! To autorka jen promyšleně používá princip útržkovitého záznamu faktů (ať už slovem či obrázkem) k budování vlastního románového světa. Všechno se totiž dozvíme ve chvíli, kdy se to dozvědět máme, i když výběr informací působí každého dne víceméně nahodile.

Zkracuje se ne proto, že by autorka nestíhala psát. Stylizace neslouží pouze jako přiblížení se „ideálnímu deníčkovému jazyku“, ale zvláště jako silná strategie vypravěčská – Soukupová pomocí různorodé explicitnosti či výmluvnosti ovlivňuje spád příběhu zcela podle sebe. My však snadno podlehneme pocitu, že ani autorka netuší, co se stane zítra. Prostě to najednou přijde, nikdo nás nevaroval, nikdo si nepřipravoval půdu pro dramatický zvrat.

A fakt to není autobiografie?


Klára Zindulková


Soukupová, Petra: Marta v roce vetřelce. Brno: Host 2011. 316 stran.


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 8, č. 1 (51), 30. 11. 2011.

(1. 11. 2011, 12:00, přidal uživatel klara.zindulkova)

Obrázky

Petra Soukupová: Marta v roce vetřelce

Petra Soukupová: Marta v roce vetřelce
repro: Klára Zindulková
(přidal uživatel klara.zindulkova)

Debata k článku

Marta...
anonymní uživatel, 10 . 1 . 2012, 11:29
Není to špatné, ale předchozí knihy Soukupové byly silnější. Marta by potřebovala hlavně naplácat (zdůrazňuji, že výchovně!). Ale jinak poměrně věrohodný obrázek současné generace dvacátníků, která nic závažného nemusela nikdy řešit, takže každý problém se pro ně stane Problémem s velkým P, ale ve skutečnosti se toho moc neděje, prostě mají normální život, jaký měly i generace před nimi.


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek