WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Těžká cesta zenového mnicha

Humor zenu jen pro pokročilé
Ladislav Vitouš

Kniha Henriho Brunela si na své první české vydání musela počkat celých osm let. Nedá se nic dělat, „esoterika“ a návody na spokojený život mají dnes přednost.


Henri Brunel: Humor zenu

Henri Brunel: Humor zenu (zvětšit)

Kniha se skládá z náhodně rozvržených příběhů, básní a citátů, které ve své prostotě skrývají hluboká životní moudra. I tak by se dala uvést tato sbírka krátkých převzatých textů francouzského učitele jógy.

Ale přenechejme filosofování těm, kteří mu rozumějí, a vraťme se k literatuře. Kniha se vám dost možná líbit nebude. Vinen je v první řadě už zavádějící titul – zmiňovaný humor totiž v textu budete hledat jen těžko. Nic naplat – naše západní civilizace je zkrátka založena na jiných hodnotách a to se netýká jenom náboženství, ale jak se ukazuje, také humoru. A tak se vám stane, že tam, kde čekáte pointu, už začíná jiný příběh. Jediný úsměv na vaší tváři tak bude jen ten rozpačitý.

Vedle sebraných příběhů a haiku najdeme v knize i drobné úvahy a komentáře autora. Pokud byly až posud kvality i zápory knihy určeny její žánrovou povahou a filosofickým obsahem, teď se konečně dostáváme k samotnému hlasu tvůrce. A je dlužno říci, že jeho vsuvky celkovému vyznění spíše ubírají. Někdy sice autorův komentář pomáhá čtenáři hlouběji pochopit smysl uvedeného textu, ale v naprosté většině případů působí jako rádoby vtipná glosa, která vedle prostého a rozpustilého textu působí křečovitě až trapně.

I přesto kniha dokonale plní svůj účel. Dokonce i pro západního, zen-buddhismu neznalého čtenáře splňuje základní funkce žánru, který osobně nazývám „drobečková moudra“ (u nás jej úspěšně provozuje například Honza Volf). Sedněte si s knihou do klidného koutku, uvařte si čaj a na chvíli se ponořte do textu. Brzy ucítíte, jak se vám duší rozlévá bezstarostný klid.

Takže pokud se zajímáte o východní filosofie, nebo se občas rádi jen tak zasníte, určitě si zde přijdete na své.


Ladislav Vitouš


Brunel, Henri: Humor zenu. Překlad V. Misařová. Praha: Garamond, 2011. 240 stran.


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 8, č. 1 (51), 30. 11. 2011.

(23. 10. 2011, 12:00, přidal uživatel ladislav.vitous)

Obrázky

Henri Brunel: Humor zenu

Henri Brunel: Humor zenu
zdroj: www.garamond.cz

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek