WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Ti dole Ti nahoře

Fikce s platností skutečnosti
Dana Tregerová

Novela Destine, s.r.o., v níž se svět odhalí jako řízená mašinérie a svoboda jako pouhá iluze, je třetím dílem spisovatele a ilustrátora Tomáše Hokeše (Malý bůh 2004 a 2008, Panáčci 2009). Tento nebývalý literární počin vydalo v roce 2011 nakladatelství Sklářský ateliér v Praze.


Poklidný život šťastně zadaného zaměstnance reklamní agentury, Radka Součka, doslova zpřevrací naruby záhadný automat na štěstí, jenž, jak se brzy ukáže, předvídá budoucnost. Radek se dá se svým kolegou Josefem do vyšetřování. Vynoří se spousta otázek. Hledání odpovědí, touha po rozluštění záhady je to, co nás nutí stále číst; navíc autorova forma vyprávění je velmi čtivá. Rychlé tempo probíhajících událostí se náhle zpomalí po odhalení společnosti tam „dole“, jež má co dočinění s podivuhodnými automaty.

Radek po návratu ze světa uměle upravených lidí, již dohlíží na správný chod světa, najednou přehodnocuje svůj život „před tím“: „Část časopisů pojednávala o jistých osobnostech, které jsou známé tím, že jsou známé. (...) hodil jsem časopis na zem a styděl se za to, že jsem se na tom kolotoči kdysi sám podílel.“ nebo „Největším nedostatkem lidí ve srovnání s námi je fakt, že téměř každý člověk myslí pouze na své štěstí.“

Spisovatel prostřednictvím Radkova prozření předkládá hned několik naléhavých otázek. O kolik méně jsme apatičtí než „oni“? Když nejsme schopni se vyrovnávat s tragickými prožitky života a radši volíme otupělost jako jediné možné řešení z bezvýchodné situace. Jak můžeme svoji lidskou podstatu obhajovat neustálými poukazy na lásku, rozum, emoce a city? Když se sami na sobě dopouštíme násilí. O kolik více jsme lidé než tam ti dole?

Představa o knize jako fiktivním příběhu o tom, jak funguje svět, se ukáže být mylnou. Antiutopické vyprávění Tomáše Hokeše se totiž svými skrytými filozofickými úvahami až nápadně přibližuje skutečnosti.


Dana Tregerová


Hokeš, Tomáš: Destine, s.r.o. Praha: Sklářský ateliér 2011, 128 stran.

Tomáš Hokeš: Destine, s.r.o.

Tomáš Hokeš: Destine, s.r.o. (zvětšit)

(8. 5. 2011, 12:00, přidal uživatel dana.tregerova)

Obrázky

Tomáš Hokeš: Destine, s.r.o.

Tomáš Hokeš: Destine, s.r.o.
zdroj: archiv Tomáše Hokeše
foto: Dana Tregerová
(přidal uživatel dana.tregerova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek