WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Špioni ve Švédsku

Nikdo si nebude zahrávat s Lisbeth Salanderovou.
Klára Prchlíková

Stieg Larsson by na sebe mohl být hrdý. Do třetice představil vynikající špionážní román, který si jistě vydobude v řadách čtenářů nemalý úspěch. Pomsta je největší motivace, říká Lisbeth Salanderová. Pokud si to myslel i autor, pomstil se mi za mírně negativní recenzi na druhý díl tím nejlepším způsobem.


Třetí díl trilogie Milénium od švédského autora nese název Dívka, která kopla do vosího hnízda. Dlouhý titul je přímo úměrný délce knihy. Tento rozsáhlý román čítá bezmála 700 stran. Nejedná se však o plýtvání papírem. Po lehce nadprůměrném prvním dílu a zbytečně zdlouhavém dílu druhém se čtenářům dostává odměny za jejich trpělivost.

Předem říkám, že tato kniha není určena neznalým čtenářům. Pokud vašima rukama neprošla předešlá část, nebude snadné děj pochopit. Zkušenější se však mohou dychtivě vrhnout na první stranu, protože nebudou zklamáni.

Larsson je mistrem kompozice. Zapeklité situace, do kterých své hrdiny přivádí, jsou nepředvídatelné. S přirůstajícím počtem prolistovaných stran stoupá i počet postav. Autor je však představuje v logickém sledu a zajímavých návaznostech, a tak se v nich člověk s trochou snahy neztratí. A detaily. Spousta detailů. Třetí díl konečně podrobnostmi nezdržuje, ale je na nich z velké míry postaven. Jinak by to u špionážního thrilleru tohoto rázu ani nešlo.

Schopný novinář Mikael Blomkvist se pohybuje ve vodách švédské tajné policie, nejen aby prokázal nevinu obžalované kamarádky Lisbeth, ale též aby odhalil nebezpečnou nelegální skupinu uvnitř bezpečnostních složek. Překvapivé vztahy, tajemné operace, justiční omyly i nečekané zvraty – tím vším vyniká každá stránka.

Co je však nejdůležitější, jedná se o poslední díl Milénia. Čtenáři budou spokojeni, neboť Larsson svazuje všechny volné nitky do řádného konce. Nezbude jediný otazník, jediná nejasnost. A to je u napínavé ságy, pevně vsazené do reality, jistě plus.

Klára Prchlíková

Larsson, Stieg: Dívka, která kopla do vosího hnízda. Brno: Host 2010. 688 stran.

Stieg Larsson: Dívka, která kopla do vosího hnízda

Stieg Larsson: Dívka, která kopla do vosího hnízda

Zdroj: http://www.nakladatelstvi.hostbrno.cz/cs/nakladatelstvi/autori/larsson-stieg

(9. 4. 2011, 12:00, přidal uživatel klara.prchlikova)

Obrázky

[náhled není k dipozici]
Stieg Larsson: Dívka, která kopla do vosího hnízda
Zdroj: https://luxusnizivotvanilky.wordpress.com/tag/divka-ktera-kopla-do-vosiho-hnizda/
foto: Klára Prchlíková
(přidal uživatel klara.prchlikova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek