WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Sto dvanáct kilometrů

O lidech, kteří se bojí sebe navzájem
Markéta Böhmová

K dvacátému výročí pádu Berlínské zdi vyšel v Itálii smělý editorský počin v podobě souboru deseti povídek evropských autorů. Po překladech ve Francii, Německu či Polsku vyšla antologie „1989. Příběhy zdí" i u nás, a to pod záštitou nakladatelství Host.


„Zeď tu bude stát padesát, nebo klidně i sto let, pokud ji budeme potřebovat.“ K tomuto citátu Ericha Honeckera se hned na úvod své antologie Michael Reynolds, australský publicista a editor, odvolává a následně ukazuje, že zapomínat se nemá a že i nové tisíciletí má mnohé zdi stejně děsivé, „labyrint nesmyslných zdí, které rozdělují lidstvo z rasových pohnutek, kvůli odlišné víře, kultuře i pro majetek.“

1989. Příběhy zdí

1989. Příběhy zdí (zvětšit)

Deset zemí, deset autorů, z nichž každý přináší vlastní, originální, více či méně pohádkově laděný příběh. Mezi zastoupenými spisovateli najdeme jak ty současné (např. nejčtenější polskou autorku Olgu Tokarczukovou), tak klasiky – držitele Nobelovy ceny Heinricha Bölla či Maxe Frische. Právě od prvního zmíněného se v knize objevuje jeho ne příliš známá povídka I děti jsou civilisté z roku 1947.

Českou republiku v souboru zastupuje Jiří Kratochvil. Ve své povídce Johánek a king vidí největší současnou mezilidskou zeď v podobě virtuální reality. Johánek tak jako jeden z mála přítomných fantaskních příběhů mladému čtenáři neukazuje kasárny a hranice, ale přenáší jej do současných filmových studií. Vlastní nápad přiblížil Kratochvil pro Českou televizi takto: „Přišel jsem na to, že nejnebezpečnější zdí dneška je paradoxně internet. Zároveň spojuje a zároveň rozděluje.“

Celý soubor skvěle scelují nápadité ilustrace Henninga Wagenbretha. Kniha má být jako „velké graffiti“ a to se pojetím kreseb Wagenbrethovi opravdu podařilo. Navíc, díky jejich neoddělitelnosti i celkovému konceptu tak kniha vyšla ve všech zemích v nezměněné grafické podobě, což je na dnešní zvyklosti distribuce knih jev vzácný.

Andrea Camilleri: O člověku, který se bál lidí

Andrea Camilleri: O člověku, který se bál lidí (zvětšit)


Markéta Böhmová


1989. Příběhy zdí. Ed. Michael Reynolds. Brno: Host 2010. 96 stran.

(9. 4. 2011, 12:00, přidal uživatel marketa.bohmova)

Obrázky

1989. Příběhy zdí

1989. Příběhy zdí
zdroj: www.nakladatelstvi.hostbrno.cz

Andrea Camilleri: O člověku, který se bál lidí

Andrea Camilleri: O člověku, který se bál lidí
z knihy 1989. Příběhy zdí ilustrace: Henning Wagenbreth zdroj: www.nakladatelstvi.hostbrno.cz

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek