WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Mezi východem a západem

Nabídka z filmových festivalů
Dana Tregerová

Česká republika zaujímá výhodnou geograficko-politickou polohu v srdci Evropy. Toho využívá řada pořadatelů festivalů, jejichž program povětšinou nabízí bohaté menu z domácí i zahraniční filmové kuchyně. Sezóna se započala v březnu Jedním světem a Febiofestem a zdaleka nekončí.


Možná že i vaše kino už navštívil nebo teprve navštíví PROJEKT 100 (13. 1. - 31. 5.), jenž objíždí česká a slovenská města s cílem promítnout fajnšmekrům kvalitní snímky, jež nemohou v běžné produkci vidět. Vždy se jedná o české i zahraniční klasiky včetně archivních projekcí. Sedmnáctý ročník nabízí šest různých pohledů na lásku a vášeň, např. Velká láska od Pierra Éloise (1969), Dobré srdce od Islanďana Dagura Kárího (2009) nebo Eroticon (1929) Gustava Machatého, kterému pomáhal se scénářem Vítězslav Nezval. Putovní přehlídka nabízí i Filmové lístky s kvalitními recenzemi.

Pravděpodobně už jste v České televizi nebo multikinech CineStar zaznamenali veselou video-znělku se žlutými hlavami, která uvádí desátý ročník AniFestu – MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU ANIMOVANÝCH FILMŮ v Teplicích. Největší soutěžní festival filmové animace u nás (každoročně přes 500 nových titulů) se uskuteční ve dnech 26. 4. - 1. 5. Jeho součástí jsou i koncerty a dílny, v nichž si děti samy mohou vyzkoušet být animátory. První dva dny se ponesou v duchu japonské animace (např. Animatrix a Cowboy Bebop od známého tvůrce jménem Shinichiro Watanabe). I letos budou mít začínající umělci, kteří přihlásili své filmy do soutěže, šanci setkat se s profesionály z oboru; na radu ohledně prosazení svého díla se budou moct zeptat např. francouzského producenta oscarového filmu Logorama Nicolase Schmerkina. Z každého ročníku vznikne okolo devíti různě tematicky zaměřených pásem, která se pak stanou součástí projektu Ozvěny, jehož cílem je pořádání filmových večerů pro náročnější publikum.

Hodný pozornosti je jistě také „fesťák“ s příznačným názvem KINO NA HRANICI (28. 4. - 3. 5.) v Českém a Polském Těšíně, jenž si přichystal várku českých, slovenských, polských a nově také maďarských snímků. Vedle starých snímků promítá i projekce z předešlé sezóny (2009/2010). Z filmů nové sezóny si připravil aspoň jejich ukázky či trailery. Z programu se mohou diváci těšit na středoevropský western (např. Limonádový Joe aneb Koňská opera od Oldřicha Lipského, 1964; Człowiek znikąd od Józefa Kłyka, 1983), snímky připomínající tramvajovou linku, která jezdila městem ještě před jeho rozdělením roku 1921 (Kalamita od Věry Chytilové, 1981; Elektryczka od režiséra jménem Maciej Cuske, 2005) a celkem čtyři retrospektivy – jedna z nich se koná u příležitosti stých narozenin Otakara Vávry a představí osm nejzajímavějších snímků z režisérovy tvorby.

Někteří cestující Českých drah budou mít v květnu a červnu možnost setkat se s tzv. Kinematovlakem, pojízdným kinosálem, který bude objíždět obce postrádající tuto formu kulturního vyžití. Je projektem MFF PRO DĚTI A MLÁDEŽ (Zlín Film Festival 29. 5. - 5. 6.), jenž se koná už od r. 1960 a nabízí zajímavou podívanou i pro dospělé publikum. Další jeho pozoruhodností je dražba Filmových klapek; do doprovodného projektu bude také patřit devátý ročník Duhové kuličky - festivalu reklamy. Zlínská filmová přehlídka se může chlubit rozmanitými sekcemi a spojením starých a nových „movies“. Součástí hlavního programu jsou mimo jiné Dny italské kinematografie - každý rok totiž pořadatelé představují filmografii určitého národa.

Začátek prvního prázdninového měsíce si zpestřete MFF KARLOVY VARY (1. - 9. 7.), který se těší celosvětové pozornosti a nabízí ke zhlédnutí až okolo 200 titulů z celého světa, z nichž některé čekají v Karlových Varech teprve na svoji premiéru. Tradičně navštěvují tuto slavnost osobnosti ze světa kinematografie; návštěvu 46. ročníku přislíbil uznávaný kanadský režisér Denis Villeneuve (Mailström, Polytechnique) nebo Scorseseho a Tarantinův oblíbený režisér a scénárista Samuel Fuller (Street of return, Madonne et le dragon), aby zde představili svoji tvorbu. Těšit se také můžeme na tematickou retrospektivu řeckého filmu.


Dana Tregerová


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 7, č. 5, 6 (49, 50), 26.4. 2011; Toto číslo vyšlo ke Studentské literárněvědné konferenci 2011: Kniha, filmový pás, internet, pořádané ÚČL AV

(4. 4. 2011, 12:00, přidal uživatel dana.tregerova)

Obrázky

Červený koberec prostě k festivalu patří

Červený koberec prostě k festivalu patří
zdroj: blogspot.com
foto: Dana Tregerová
(přidal uživatel dominik.melichar)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek