WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Sarah Watersová: Špičkou jazyka

Kniha, kterou nebudete chtít jen prolistovat
Eva Haderková

Po nenápadném začátku v malé anglické vesnici v Kentu, která žije především sběrem ústřic, se i s hlavní hrdinkou přesuneme do Londýna, do vysoké společnosti i mezi úplné ztroskotance. Nejlepší na celé knize je to, že nikdy nevíte, co vás dál čeká.


Nancy je mladé děvče, většinu svého života strávila čištěním ústřic v kuchyni rodinné restaurace a jejím největším povyražením jsou občasné výlety do kabaretu ve městě. Tam také potká Kitty Butlerovou – herečku s krátkými vlasy, která vystupuje v pánském kostýmu. Je uchvácená čistou, téměř dětskou zamilovaností, která ji nakonec dovede k odjezdu do „velkého světa“ právě s Kitty. Jejich vztah se z platonického stává intenzivně mileneckým. Bohužel Kitty se s touto skutečností vypořádává hůř než Nancy a rozhodne se provdat za svého divadelního agenta. Nancy to naprosto zlomí a vrhá se do londýnských ulic.

Projde si dráhou prostitky, na ulici si ji vyhlédne bohatá panička, které dělá téměr otroka. Po této epizodě jí začne „chybět vzduch“ a utíká zpátky do ulic velkoměsta. Dostane se do atypické rodiny, kde najde lásku jedné slečny a na konci knihy to vypadá, že budou žít šťastně až do smrti.

Román Sarah Watersové je zasazen do viktoriánského období z jednoho prozaického důvodu – autorka si ve své diplomové práci udělala k této tématice důkladnou recenzi. Špičkou jazyka je autorčina beletristická prvotina – a to rozhodně zdařilá. Jak sama autorka říká, nebojí se příběhu, a to je pro dnešního čtenáře příjemná změna. Je to kniha odpočinková, jako stvořená pro horké prázdninové dny. Ale ani jarní trávník nebude pro četbu dehonestujícím prostředím.


Eva Haderková


Watersová, Sarah: Špičkou jazyka.Argo, Praha 2010. 510 stran.

(29. 3. 2011, 12:00, přidal uživatel klara.zindulkova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek