WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Ceny Thálie 2010 rozdány!

Divadlo žije dál
Lucie Zinke

Ceny Herecké asociace za rok 2010 jsou po sobotě 26. 3. 2011 v rukou vítězných umělců. Slavnostní večer se konal v Národním divadle za přítomnosti kamer a za podpory Ministerstva kultury. Celé již osmnácté noblesní udělování provázel Antonín Procházka, jenž na začátku připomněl, že předávání dvanácti Cen Thálie má rovněž symbolizovat malou oslavu Mezinárodního dne divadla (24. 3. 2011).Ceny Thálie 2010

Ceny Thálie 2010 (zvětšit)


Večer se nesl v lesku českých celebrit a kromě nominovaných a šířeji nominovaných mohli diváci v hledišti i na pódiu zahlédnout Jana Přeučila, Lubu Skořepovou, samozřejmě ředitele Herecké asociace Václava Postráneckého a také ministra kultury Jiřího Bessera.

V sobotním přenosu nehrálo hlavní roli jen Národní divadlo. Antonín Procházka se mezi jednotlivými kategoriemi udělování váz objevoval (v předtočeném materiálu) i v jiných divadlech, a to v pražském Karlíně, v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, v brněnském Mahenově divadle a v Klicperově divadle v Hradci Králové. Jen náhodou připadlo každému ze jmenovaných divadel minimálně jedno ocenění.

A kteří umělci si Thálii přebrali? V kategorii Muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr z nominovaných žen zvítězila Dagmar Sobková (neboli Dasha) se svou rolí Máří Magdalény v rockové opeře Jesus Christ Superstar, která se hraje v Hudebním divadle Karlín Praha. Ve stejné kategorii, avšak z mužů, si ocenění odnesl Marian Vojko za roli Barona Prášila ve stejnojmenném muzikálu uváděném v divadle Hybernia v Praze.

V kategorii Balet, pantomima a jiný tanečně-dramatický žánr si z užšího výběru nejlepších baletek přebrala cenu Zuzana Pokorná za svou roli Esmeraldy, kterou si zahrála v představení Zvoník od matky boží v Divadle J. K. Tyla Plzeň. Dále si Thálii z této kategorie odnesl Richard Kročil za svou hlavní roli v Othellovi, jehož zinscenovalo pražské Národní divadlo.

V kategorii Opera se na vázu podařilo dosáhnout opernímu zpěvákovi Richardu Haanovi se svou rolí Sebastiano v d´Albertově operní hře Nížina hrané v Národním divadle Brno. Ze stejného oboru si pro cenu mohla přijít Christina Vasileva díky své roli Káťa v inscenaci Káťa Kabanová, která je na programu Národního divadla Praha.

V poslední kategorii Činohra si pro Thálii mužně došel Jiří Štěpnička, který tuto cenu získal za svůj herecký výkon v roli Raymonda ve hře Blackbird, jež se taktéž hraje v Národním divadle Praha. Z činoherních žen si vázu zasloužila úžasná herečka Květa Fialová za svou Maude v představení Harold a Maude, jež se uvádí ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti. Cenu za mimořádný mužský jevištní činoherní výkon do 33 let si odnesl Ladislav Špiner za roli Amadea (Pardubice).

Během večera byly předány i zvláštní ceny. Publikum ocenilo potleskem vestoje hned dvě umělkyně, a to při předávání ceny za celoživotní mistrovství v oboru balet paní Věru Ždychincovou, která začínala v ostravském divadle v roce 1939, a Jiřinu Bohdalovou při udělení Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra. Ta hned uvedla, že se jedná o její první vázu a že to tak trochu vypadá, jako by hned měla být poslední. Na jevišti se zařekla, že „by v tom byl čert", aby se do dalších nominací nedostala. Samozřejmě nastalo i „překvapení“, a to tehdy, když operní zpěvačka a národní umělkyně Naděžda Kniplová, které byla udělena cena za celoživotní mistrovství v oboru opera, odmítla cenu převzít. Antonín Procházka jí proto přes obrazovku vzkázal, že na ni Thálie stejně čeká v Herecké asociaci. Poslední Thálie připadla dirigentu Jiřímu Koutovi jako zvláštní cena kolegia.

Ceny Thálie mohou sloužit divákům i jako doporučení, která představení jsou ta nejlepší a na která se můžou bez obav ze zklamání vydat. Ceny Herecké asociace za rok 2010 jsou, doufejme, ve správných rukou a nyní můžeme očekávat, co nejlepšího z divadelní, taneční a pěvecké scény přinese rok následující.


UDÍLENÍ CEN THÁLIE ZA UMĚLECKÉ JEVIŠTNÍ VÝKONY. NÁRODNÍ DIVADLO, PRAHA 26. 3. 2011


Lucie Zinke


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 7, č. 5, 6 (49, 50), 26.4. 2011; Toto číslo vyšlo ke Studentské literárněvědné konferenci 2011: Kniha, filmový pás, internet, pořádané ÚČL AV

(27. 3. 2011, 12:00, přidal uživatel lucie.zinke)

Obrázky

Ceny Thálie 2010

Ceny Thálie 2010
zdroj: http://www.ceny-thalie.cz
foto: Lucie Zinke
(přidal uživatel lucie.zinke)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek