WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Parallel Universe

Synu, dělej to pořádně!
Tomáš Pácalt

Kdybych běhal, tak k tomu poslouchám druhý song z alba Californication od Red Hot Chili Peppers. Neběhám. Poslouchám. Poslouchám ten jasně běžecký song a říkám si, že vám to prostě musím napsat... Haruki Murakami napsal knihu O čem mluvím, když mluvím o běhání. Překvapení je, že Murakamiho kniha je o běhání. Je o autorově přípravě na maratón. Je také o psaní, které podle Murakamiho knihy není nepodobné běhu na dlouhou trať.


Kdyby můj děda žil v Americe, byl by jižanský farmář. Právě mě to napadlo a říkám si, že vám to prostě musím napsat.

A tenhle jižan mi kdysi řekl: „Jo, synu, dělej, co tě baví. Ale dělej to pořádně.“ Patetická moudra, která se zdají bez kontextu tak prázdná. Ale když to řekne mé osobě blízká autorita, mám někdy pocit, že jsem objevil svět, i když jsem tu věc kdesi slyšel tisíckrát. I když se to zdá banální, jasné.

V knize od Haruki Murakamiho je to podobné. Murakami říká věci, které už vám byly někdy vštěpovány. Věci na první pohled banální, jasné. Know how jak správně běhat, jak psát, jak žít… Mluví o nich ale pokorně, upřímně. Nikomu nic necpe. Pokorně a krásně například píše o tom, jak je důležitá u věcí vytrvalost a pravidelnost. U věcí - činností, které máte rádi a chcete v nich být dobří. Jak je podstatné si v nich najít řád. Nebo jak je důležité se cítit dobře fyzicky… Slova která každý tisíckrát slyšel. Tentokrát je ale říká autorita. Říká je Haruki Murakami.

Murakami má nejspíš taky své jižany, které poslouchá: dělá, co ho baví – běhá a píše. A dělá to pořádně. A ještě o tom dokáže napsat knížku. Knížku, kvůli které asi nezačnete běhat. Knížku, která vám ale připomene, že když děláte činnosti ve kterých chcete být dobří, tak je dělejte naplno a s vervou. Protože vždycky to trochu bolí. Ale je to vaše bolest. Navíc to stojí za to. A těchto připomínek není nikdy dost.


Tomáš Pácalt


Murakami, Haruki: O čem mluvím, když mluvím o běhání. Praha: Odeon 2010. 167 stran.

murakami

murakami (zvětšit)

(17. 3. 2011, 12:00, přidal uživatel tomas.pacalt)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek