WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Drama dnes i zítra

Současní čeští dramatici
Elena Chvojková

V dnešní uspěchané době možná vítězí Hollywood, filmy, kina. Možná víc než kina dokonce zhlédnutí stažených novinek v obýváku. Slečny se dnes také nezvou na schůzku do divadla, a jestli, tak je to podezřelé. Ale divadlo navzdory osudu hraje a zpívá, české dramatiky hrají nejen česká divadla.


Právě teď přichází do kin nový film naší bývalé hlavy státu, Václava Havla. Jedná se o hru Odcházení, kterou Havel napsal v roce 2007. O rok později ji uvedl režisér David Radok na jeviště pražského divadla Archa (premiéra 22. května). Média nešetřila chválou, premiéra skončila několikaminutovým potleskem vestoje, hovoří se o ní jako o největší události sezóny roku 2008. Vnadičkou kromě světoznámého Havla a vynikajícího režiséra Radoka jsou bezesporu i herci, v hlavních rolích se objevují Jan Tříska, Zuzana Stivínová, Vlasta Chramostová a další. Zahraniční premiéra proběhla v Orange Tree Theatre v Londýně 19. září téhož roku (režie: Sam Walters). Filmové zpracování diváci poprvé uvidí 24. března. Sám Václav Havel se ujal režie a splnil si tím tak svůj dávný sen být filmařem. Podle reakcí na předpremiéru se ale zdá, že velký úspěch divadelní hry jeho film nepřekoná. Je mu vytýkána celková teatrálnost, stísněnost, křečovitost herců atd. Jsem zvědavá, jestli kritiky spíš nepřekvapilo nové, neotřelé zpracování, s nímž si teď neví rady. Uvidíme, jestli se Havlovi podaří zase brzy rozvířit naše umělecké vody.


Dalším dramatikem a disidentským kolegou Václava Havla je Milan Uhde. Poslední premiéra jeho hry Zázrak v černém domě proběhla 9. března 2007 v Divadle Na zábradlí. Představení se stále hraje a těšit se můžete na Jiřího Ornesta, Marii Spurnou, Kristinu Maděričovou a další. Recenze jsou ovšem rozpačité. Tragikomický příběh židovské rodiny je groteskou o jejích osudech a prokletém domě odehrávající se v době od 30. do 90. let minulého století. Mezi starší hry tohoto autora patří například Balada pro banditu. Autor vyniká také v oblasti rozhlasových her.


O něco mladší Arnošt Goldflam vydal v roce 2010 soubor Písek a jiné kousky v nakladatelství Větrné mlýny. Kniha má bezmála šest set stran a obsahuje 13 her, což je asi jen polovina všech jeho textů. Nejnovější hra z vydaného souboru, U Hitlerů v kuchyni, měla 4. prosince 2009 premiéru v Divadle v Dlouhé. K dnešnímu dni má za sebou 31 repríz a kritikou je opěvovaná. Nastudoval ji režisér Jan Borna s herci Pavlem Tesařem, Miroslavem Hanušem, Janem Vondráčkem, Čeňkem Koliášem, Magdalenou Zimovou aj. Autor ovládá umění satiry, ironie a sarkazmu, což je nám Čechům velmi blízké.


Petr Zelenka se svými Příběhy obyčejného šílenství do tohoto seznamu nepochybně patří, i když mnozí ho možná znají spíše jako filmového scenáristu (Knoflíkáři, Samotáři, Rok ďábla). Zmiňovaná divadelní hra měla premiéru v Dejvickém divadle 16. listopadu roku 2001 a derniéru 13. září 2009. Hra Teremin, uváděná také v DD, je psychologickým životním portrétem reálné postavy Lva Teremina, který za svých skoro sto let života prožil pozoruhodné osudy. Hlavní postavu ztvárňuje Zelenkův oblíbený Ivan Trojan. Jihočeské divadlo získalo práva na hru Očištění, která měla premiéru 12. února 2010, bohužel proběhla už i derniéra, a to 20. ledna tohoto roku.


První cenu Alfréda Radoka za rok 1994 získala hra Jana z parku dramatika Davida Drábka. Další první místo za rok 2005 obsadily Akvabely, poprvé uvedené 30. dubna 2005 v Klicperově divadle v Hradci Králové. Lehký rozruch rozpoutalo odvysílání rozhlasové hry Koule na stanici Českého rozhlasu Vltava. Hlavní představitelka, bývalá koulařka Milena, jistými znaky připomíná Helenu Fibingerovou a postava Radmily je podobná Jarmile Kratochvílové. Obě postavy jsou ve hře spojovány s dopingem. Fibingerová i Kratochvílová požadují finanční odškodnění od Českého rozhlasu. David Drábek je zkrátka karikaturista a ironik, který umí pobavit.


Do tohoto článku zaslouženě patří několik dalších jmen, ale už jen zkratkovitě: Roman Sikora, Jan Vedral, David Jařab, Lenka Lagronová, Magdalena Fridrich Gregorová, Eva Prchalová. Dost už s psaním, pojďme do divadla.


Elena Chvojková

(16. 3. 2011, 12:00, přidal uživatel elena.chvojkova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek