WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Opravdová pomsta vlastního otce!

Nevšední odvaha děvčete
Lucie Zinke

Film plný odhodlání, zbraní, zážitků, nebezpečí, ztrát a uznání, to je dobrodružný western Opravdová kuráž. Americké drama režírované Ethanem a Joelem Coenem vás dostane svým divokým prostředím, zajímavým dějem i západoamerickým soudobým životem. Příběh, při kterém se rozhodně nebudete nudit.


Opravdová kuráž

Opravdová kuráž (zvětšit)


Na Divokém západě se vždy musí vyrovnat všechny nesplacené dluhy. Když čtrnáctiletá dívka Mattie Rossová (Hailee Steinfeld) přijede do Forth Smith pro věci svého zavražděného otce, neváhá ani chvilku a zůstává, aby dostihla otcova vraha Toma Chaneyho (Josh Brolin). Přísahá, že se Chaneymu pomstí. Najímá si na to jednookého šerifa Roostra Cogburna (Jeff Bridges), jenž má být nejlepší z těch, kteří jí mohou pomoci. Posléze se k nim přidává i Texas Ranger LaBoef (Matt Damon), neboť i on se snaží už delší dobu Chaneyho dostat za jinou vraždu a získat tak odměnu vypsanou na zločincovu hlavu ve státě Texas. Úkol dostat vraha se zdá být velice nebezpečným, proto šerif trvá na tom, aby se psychicky vyspělá Mattie vrátila ke své matce domů. Dívka však odmítá a stůj co stůj se vydává s muži po stopě vraha do nebezpečných indiánských teritorií. Cestu provází hádky, vypravování příběhů ze života obou mužů a hledání stop po Chaneym. Splní Mattie svůj slib a pomstí otce? Co všem cesta přinese a co jim vezme?

Všechny postavy filmu Opravdová kuráž jsou jedinečné a všechny mají svou typickou povahu. Cogburn je pravým „drsňákem“ z Divokého západu, s hledanými psanci nemá slitování. Nosí dlouhý kabát, vždy nabitou pušku, pásku přes oko, obličeji nechybí drsný výraz poznamenaný nehorázným alkoholismem. Chlap, který nikdy neztrácí naději, udělá pro záchranu kohokoli maximum. Mattie, hlavní aktérka filmu (i přesto, že jako nováček není uváděna v pozici hlavní role), je netypickou dívkou - nesmírně odvážná a s „opravdovou kuráží“. Před ničím a nikým (a před vrahem už vůbec) se nezastaví a ví, jak věci zařídit nebo co má v které situaci dělat. Ranger LaBuef v texaském obleku s kloboukem a ostruhami vypadá také odvážně, ale i přes jeho vyprávění v průběhu filmu časem poznáme, že není tak drsný, jak se na první pohled zdá. Nakonec je zranitelnější než samotná Mattie.

Hailee Steinfeld překvapila svým výkonem, přestože si doposud moc rolí nezahrála. Při ztvárnění Mattie se se svou úlohou poprala opravdu výborně a rozhodně si tak vytvořila zázemí pro další role. Jeff Bridges, na první pohled normální muž, který má za sebou celou řadu úspěšných filmů (jako Iron Man, Muži, co zírají na kozy, Miluj bližního svého apod.), se s rolí šerifa Cogburna také bezpochyby ihned ztotožnil (i s pomocí maskérky) a zahrál ji bezchybně. Matt Damon, známý především z trilogie Dannyho parťáci, ničím nezklamal, ale ani nijak nepřekvapil. Pro mě nebyl ve filmu tak výraznou postavou jako Mattie nebo Cogburn.

Opravdová kuráž je jedním z kritiky nejlépe hodnocených filmů loňského roku. Je důkazem toho, že i v dnešní době se dá natočit skvělý a kvalitní western, a možná proto byl tento film letos v deseti kategoriích nominován na Oscara. Cenu Americké filmové akademie však bohužel nezískal ani jednu, a to ani v kategorii za nejlepší kameru, ve které byl považován za největšího favorita. V této kategorii porazil Opravdovou kuráž film Počátek.

Řemeslně je film (díky skvělým režisérům) zpracován perfektně. Velmi příjemná je plynulost děje s událostmi na sebe logicky navazujícími, vše doprovází znělá dominující hudba od Cartera Burwella, která tak diváka ještě víc vtáhne do atmosféry filmu. Příběh podle románu Charlese Portise, který ničím nezklame a který byste měli vidět, to přesně je snímek Opravdová kuráž.


Opravdová kuráž (USA, 2010, 110 min.)

Režie: Ethan Coen, Joel Coen. Hrají: Jeff Bridges, Matt Damon, Josh Brolin, Barry Pepper, Hailee Steinfeld, Leon Russom

(14. 3. 2011, 12:00, přidal uživatel lucie.zinke)

Obrázky

Opravdová kuráž

Opravdová kuráž
zdroj: http://magazin.realfilm.cz
foto: Lucie Zinke
(přidal uživatel lucie.zinke)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek