WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Sexuální smršť s titulem šlechtice

Kýč v knihkupeckých poličkách
Lucie Zinke

Kniha nikoli neznámé autorky Susan Johnson z Minnesoty, napsaná již v roce 2001. Spisovatelčin další příběh červené knihovny nemusel s vydáním nijak pospíchat (v České republice si na to musel počkat 9 let). Plytký děj zahalený do pozlátka bohatství plný vášně, přepychu, rozporů a především neskrývaného sexu.Dáma z obrazu

Dáma z obrazu (zvětšit)


Vinkomt Sam Lennox, známý v celém Londýně jako sukničkář a velmi pohledný svůdník, o němž se šíří zvěst dokonalého milence, spatří na jednom z večírků obraz, na němž je krásná Alexandra Ionidesová v Evině rouše. Sam se musí ihned s modelkou seznámit a posléze se ji snaží svést. Alexandra zpočátku jeho sexuální nabídku odmítá, nicméně netrvá to dlouho a podlehne. Ze sexuálního vztahu se vyvine láska, avšak na cestě ke svatbě Sama a Alexandry stojí několik překážek.

Susan Johnson popisuje dosti laciným způsobem především průběh milostných aktů hlavních hrdinů. První stránky snad ještě mohou zaujmout, avšak další se stávají donekonečna se opakujícími, rutinními a monotónními. Autorka naoko odvážně a občas zbytečně zabíhá do podrobných detailů. Velice často se opakuje (hlavně při deskripci samotného pohlavního aktu) a používá stejná slova (např. touha, neodolatelně krásný, do horoucích pekel, apod.), takže se četba po krátkém čase stává stereotypní a nudnou. V příběhu chybí umělecký jazyk i rozmanitost vyjadřování. Prvních padesát stránek vám prozrazuje, o co se bude jednat ve zbytku knihy. Snad nadsázka je zde využita v hojné míře, ne však jako jazykový prostředek: hlavní hrdinka prožívá minimálně padesát orgasmů za noc a hlavní hrdina funguje jako sexuální robot.

Ti, kdo hledají psaní o sexu bez nápaditosti a napětí, četbu bez jakéhokoli významnějšího děje, mohou marnit touto knihou svůj čas. Výhodou je, že budete mít rychle přečteno. Nejen proto, že není potřeba žádných filozofických úvah, ale také proto, že když omylem přeskočíte pár stránek, určitě o nic nepřijdete a možná to ani nepostřehnete. Chudý děj se sice tváří, že se odehrává ve vznešených dobách minulých, nicméně i to je pouhá kamufláž v nepodařeném díle zařaditelném do brakové literatury.


Johnson, S.: Dáma z obrazu. Ostrava: Domino 2010. Alena Horváthová. 217 stran.

(8. 2. 2011, 12:00, přidal uživatel lucie.zinke)

Obrázky

Dáma z obrazu

Dáma z obrazu
zdroj: http://www.kosmas.cz/
foto: Lucie Zinke
(přidal uživatel lucie.zinke)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek