WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Dobrodružství v Oakview

Detektivní příběh z maloměsta
Hana Hudečková

V nakladatelství XYZ začaly vycházet v roce 2008 nové porevoluční překlady detektivních románů Erlea Stanleyho Gardnera, spisovatele známého pod pseudonymem A. A. Fair, který tvořil zejména v 60. a 70. letech. Dílo Nasaďte všechny páky je už několikátým porevolučním překladem a prvním, který vyšel v roce 2010.


Celý příběh je vyprávěn z pohledu vyšetřujícího detektiva Donalda Lama, kterému jsou pracovní povinnosti velmi často ztěžovány jeho nadřízenou, majitelkou detektivní kanceláře, Bertou Coolovou. Ta se v dobré víře snaží při řešení případu pomáhat, ale obvykle to vede spíše ke zhoršení dané situace. Společně však, jak tomu u podobných dvojic bývá, dotáhnou případ ke zdárnému konci. Rozdílná dvojice vyšetřovatelů vnáší do běhu událostí nejen napětí, ale dává vzniknout i komicky působícím momentům.

Donalda Lam, ač velmi mladý, je opravdu zkušeným detektivem. Ústředním motivem je i v tomto detektivním románu vražda. Zločin se neodehrává už na počátku příběhu, ale až po té, co jsou nám, čtenářům, vyjasněny složité poměry na maloměstě v Oakview alespoň natolik, abychom se seznámili s postavami, které hrají v příběhu důležitou roli, a mohli se tak společně zapojit do pátrání s vyšetřovatelem D. Lamem, nebo ho dokonce předstihnout.

Pátrání nezůstává jen v Oakview, ale jak se postupně dozvídáme, dosahuje mnohem větších rozměrů, kvůli vyřešení případu musí Donald Lam cestovat do měst jako Los Angels nebo San Francisco. Na takových cestách se případ obvykle ukáže jako mnohem složitější, přestože prvotním úkolem bylo pouze najít jednu ženu, o které už dvacet jedna let nikdo neslyšel. Vyplave na povrch, že ve hře bylo nejen rozvodové řízení, ale i slušná suma peněz, k nimž se později přidávají i politické důvody, vražda a nakonec i sebevražda.

Příběh i překlad je zdařilý a srozumitelný. Jediné, co by mohlo poněkud zkazit dojem, je nesnadná orientace ve jménech, jelikož hned několik postav vystřídá během příběhu více jmen.


Gardner, Erle Stanley: Nasaďte všechny páky. Překlad: Marian Siedloczek. Praha: XYZ 2010. 282 stran.


Hana Hudečková


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 7, č. 2 (46), 15.12. 2010.

(14. 11. 2010, 12:00, přidal uživatel hana.hudeckova)

Obrázky

A.A.Fair: Nasaďte všechny páky

A.A.Fair: Nasaďte všechny páky
zdroj: www.xyz-knihy.cz
foto: Hana Hudečková
(přidal uživatel hana.hudeckova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek