WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Zfetovaní pavouci v našich srdcích

Taťána Kročková
Barbora Stehlíková

Pojď…

Zujme si boty

a pojďme se brouzdat

Proti proudu času…

Kdo by po takových úvodních verších neměl chuť brouzdat s autorkou poezií života?


Taťána Kročková stejně jako další mladí básníci, začínající nebo poprvé si troufající zveřejnit svou šuplíkovou sbírku, využila služby jednoho nakladatelství, které jí pomohlo vydat knihu vlastním nákladem. Pokud někdo stráví s Proudy několik chvil, myslím, že nebude litovat ani ztraceného času, ani energie vynaložené k odlehčení mysli. Setká se s dynamickými, zřetelnými a podnětnými verši a díky některým z nich si možná opět uvědomí jednoduché pravdy života, jako například kolik věcí se snažíme skrýt pod rouškou noci či jak je vše kolem nás pomíjivé.

Z některých veršů k nám sice prostupuje jasné sdělení, avšak nabýváme dojmu, že toho chceme objevit mnohem víc, poznat To vzadu, To skryté, poznat To celé a jsme vedeni nenásilným krokem snad do duše autorky (či snad do našich myslí), která je otevřená všem návštěvníkům, a my můžeme objevit nezištnou touhu plynoucí právě ze Srdce.

I přesto, že mě zaujaly neotřelé metafory a přirovnání, zdá se mi, že některé básně ve sbírce jsou nadbytečné. Stále se opakující motivy a nedostatek nového sdělení trochu zpomalily příjemné tempo knihy. Nezapůsobilo na mě nijak lákavě ani grafické zpracování – u několika básní se opakuje použití kurzívy u posledního verše. Tím pro mě každá báseň ztratila kus ze své jedinečnosti.

Svěží styl vyjádření veršů mě však příjemně povzbudil a ráda bych tímto doporučila Proudy i dalším hloubajícím čtenářům.


Kročková, Taťána: Proudy. Čeladná: Tribun EU s.r.o. (vydáno nákladem autora), 2010. 38 stran.


Barbora Stehlíková

Taťána Kročková - Proudy

Taťána Kročková - Proudy (zvětšit)


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 7, č. 2 (46), 15.12. 2010.

(14. 11. 2010, 12:00, přidal uživatel barbora.stehlikova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek