WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Prague City: město komiksu

KomiksFEST! 2010
Nikola Žbirková

Na přelomu října a listopadu jsme v Praze mohli navštívit již 5. ročník netradičního mezinárodního festivalu KomiksFEST! Nejeden pražský podnik se zaplnil kreslenými obrázky a příznivci výtvarného či literárního umění si takovou událost nenechali ujít.


V první řadě bych ráda zmínila jednu z hlavních výstav, a sice M.A.D. – Snové krajiny komiksu, která zahltila smíchovskou MeetFactory. Výstavní prostory zde mimo jiné vyzdobila německá výtvarnice Moki, pro jejíž tvorbu je typická fantazijní krajina. Dalších místností se ujali výtvarníci z DRAWetc a skupina Amanita Design. Do konce listopadu probíhá i neméně významná výstava G+G: Jiří Grus a Lela Geislerová, která se koná v The Chemistry gallery. Jedni z našich předních komiksových tvůrců zde propojují komiksové kresby s malbou a myslím, že výstava stojí za návštěvu už jen proto, že podobného umění u nás k vidění příliš mnoho není.

Z celého Komiksfestu jsem se nejvíce těšila na Komiksovou sobotu, což byl závěrečný den akce spojený s bohatým programem. Ačkoli se prostory pražského NODu otevřely již zrána a na své si zde mohly přijít především děti, pro které byl začátek programu určen, já jsem se dostavila až k pozdnímu odpoledni. V přeplněné místnosti jsem si vždy našla nějaké to místečko u stánků s plakáty, diáři, pohlednicemi a především komiksy, ve kterých mě dlouho bavilo se přehrabovat. Svůj stánek zde měl také mezinárodní komiksový časopis Stripburger. Z náhlého zaujetí mě vytrhla až kráčející Berenika Saudková. Po celodenních přednáškách, besedách či křtech následovalo slavnostní předávání komiksových cen Muriel 2010. Díky různorodým kategoriím bylo vítězů několik, jmenovat mohu např. dalšího rodinného příslušníka Saudků, a to Káju Saudka za nejlepší kresbu - Muriel a oranžová smrt, vrcholné dílo, které na své vydání čekalo čtyřicet let.

Myslím, že KomiksFEST! byl příjemným odreagováním podzimního shonu a těším se za rok opět na viděnou.


Nikola Žbirková

Komiksfest 2010

Komiksfest 2010

www.komiksfest.cz


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 7, č. 2 (46), 15.12. 2010.

(14. 11. 2010, 12:00, přidal uživatel nikola.zbirkova)

Obrázky

[náhled není k dipozici]
Komiksfest 2010
převzato z www.komiksfest.cz

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek