WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Andělský je asi opravdu jen název

Gotický román nebo psychologické pojednání - ani jedno pořádně
Markéta Jakešová

Co je jádrem náboženství? Jedna z otázek, které se v knize Andělská hra snaží španělský prozaik Carlos Ruiz Zafón zodpovědět. Ani u této, ani u žádné jiné se mu to nepovede.

Co se autorovi povedlo? Otázka, na kterou pro změnu nezná odpověď čtenář.


Začínající spisovatel David Martín podepíše nevýhodnou smlouvu: Za nízký honorář píše pod pseudonymem detektivní příběhy z Barcelony. Knihy jsou velmi oblíbené, ale spisovatel zatouží po opravdovém románu a z něho plynoucí slávě. V tu chvíli začnou přicházet nabídky od tajemného patrona a příběh se rozjíždí...?

Nikoli. Po asi dvou stech stranách náznaků se David Martín s patronem setká. Uplyne několik let/desítek stran a David souhlasí s dohodou, podle níž má napsat knihu, která vytvoří nové náboženství a změní svět. Následují úmorné pasáže s velmi vágním a nevěrohodným výkladem náboženství. A další roky a další strany.

Patron začíná Davida děsit, na povrch vyplouvají záhady a zločiny minulosti. Všichni lidé, kteří jsou do příběhu zapleteni, už jsou buď mrtví, nebo umírají, než se od nich David něco dozví (ke konci zřejmě autor cítil potřebu vyrovnat předchozí nudu, tak je na každé straně mrtvola). Davidova kniha zůstane nedokončená a čtenář Andělské hry má pocit, že ta Zafónova rovněž. Vypadá to, jako kdyby se autor celou dobu snažil vystačit si bez nadpřirozených prvků, ale nakonec se mu to nějak sesypalo, tak z hlavních hrdinů udělal nesmrtelné duchy, upíry nebo cokoli jiného, kteří se čtenáři (a asi i autorovi) neznámým způsobem převtělují.

Příběh je zpočátku relativně poutavý, ale postupem času se čtenář již jen ptá, co bylo záměrem a kdy už to skončí. Kdykoli se v textu objevují špatně napsané, skřípající dialogy, čtenáři se chce trapností brečet.

A na závěr drobná reklama: Kniha je volným pokračováním bestselleru Stín větru a Zafón plánuje napsat ještě další dva romány podobného ražení, takže se máme na co těšit.


Markéta Jakešová


Zafón, Carlos Ruiz: Andělská hra. Knižní klub, Praha 2010. 560 stran.

(31. 10. 2010, 12:00, přidal uživatel dominik.melichar)

Obrázky

Andělský je asi opravdu jen název

Andělský je asi opravdu jen název

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek