WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Že já kráva se nechala ochočit!

Obří leporelo vtipně a netradičně!
Hana Voralová

22. a 23. října 2010 proběhl letos již 20. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. K programu veletrhu mj. patří i výstavy v havlíčkobrodském Muzeu Vysočiny.


Jednou z těchto výstav byla i netradiční instalace obřího leporela Dějiny udatného českého národa Lucie Seifertové. Leporelo je nejdelší knihou na světě a za svoji unikátnost získalo již několik cen (Magnesia Litera za nejlepší dětskou knihu, Zlatá stuha za nejlepší literaturu faktu pro děti a Zlatá pečeť za nejlepší polygrafický výtvor roku).

Jak převyprávět historii těm nejmenším a přitom si udržet jejich pozornost? Lucie Seifertová přišla s opravdu kuriózním řešením. Vytvořila obří lepenkové tabule ve stylu leporelových skládanek, na které rozprostřela obrovské množství komiksových bublin doplněných stručným komentářem s vtipnými ilustracemi. Dokázala tak poutavým a především stručným způsobem shrnout dějiny českých zemí od doby kamenné až po osvícenství s kontextem dějin světových. K jednotlivým obdobím je navíc vždy připojen stručný přehled o dané společnosti, náboženství, umění, módě nebo architektuře. Ačkoli to všechno může znít trochu otřepaně a fádně, výstava taková opravdu není. V době kamenné si mamuti stěžují na rychlé oteplování, krávy zase na proces domestikace: „Že já kráva se nechala ochočit!“. Císař Rudolf nechápe svůj portrét vytvořený mistrem Arcimboldem: „Chtěl jste tím říct, že jsem k sežrání, nebo že mám místo mozku meloun a tělo jako tykev?“. Golem zase svého rabiho prosí o Golemici. Pokud se tedy chcete podívat na netradiční výstavu, neváhejte a naplánujte si výlet do Havlíčkova Brodu.


Hana Voralová


Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, 19. 10. 2010 - 11. 11. 2010.


Podzimní knižní veletrh 2010

Podzimní knižní veletrh 2010

zdroj: topzine.cz

foto: Hana Voralová
(přidal uživatel dominik.melichar)

(umění, 25. 10. 2010, 12:00, přidal uživatel hana.voralova)

Obrázky

Podzimní knižní veletrh 2010

Podzimní knižní veletrh 2010
zdroj: topzine.cz
foto: Hana Voralová
(přidal uživatel dominik.melichar)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek