WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Zpívající muži v černém

Zuzana Komrsková

Mnoho lidí si pod pojmem „vokální seskupení“ představí partu starších otrapů zpívajících utahané písničky. Vystupují-li v kostele, je jasné, že koncert bude pro obyčejné, nepoučené posluchače splňovat všechna kritéria nudy a na konci se budou ptát: „Proč jsem sem vlastně chodil?“ Kdyby však jednoho říjnového večera navštívili kostel sv. Šimona a Judy jako já, změnili by názor.


Skupina 4TET, neboli David Uličník + Jiří Korn + Jiří Škorpík + Dušan Kollár, představuje jedno z mála českých vokálních uskupení, které je známé široké veřejnosti a které se těší poměrně velké popularitě. Důvody vyplynou po zhlédnutí jediného vystoupení – jsou fenomenální od prvního tónu. Skupina vznikla z iniciativy Jiřího Korna v roce 2002 v souvislosti s jeho připravovaným tanečním vystoupením. Poté účinkovala v televizních zábavních pořadech, vlastní koncert uspořádala až za tři roky. Jeho úspěch odstartoval vlnu dalších vystoupení nejen v České republice, ale i v Německu. Do dnešního dne vydal 4TET tři desky, poslední před dvěma lety.


Výše jmenovaní pánové pojímají koncerty netradičně - převlékají se přímo na pódiu, mluví s diváky, navzájem se pomlouvají. Předmětem jedné rozepře byla výška zpěváků... Aby nebyl nikdo nejvyšší, postavili se všichni kromě nejvyššího na stoličky, a tak zpívali píseň Já to tady vedu. Spor o nejlepšího zpěváka, který se humorně táhl koncertem, vyvrcholil v jedné ze skladeb: každý zazpíval jednu sloku, přičemž ostatní se ho pokoušeli přehlušit.


Během koncertu zazněly české i anglické skladby, nejprve pomalejší (Prstýnek), ve druhé polovině koncertu rychlejší (Hotel Ritz). Kromě společných skladeb zazněly za klavírního doprovodu J. Škorpíka i sólové, zařazené do programu kvůli odpočinku, neboť koncert neměl přestávku. Nutno podotknout, že 4TET zpíval i bez mikrofonů. Výše jmenovaný multiinstrumentalista sklidil velký aplaus, sám se doprovázel na piano, zpíval a tleskal s publikem do rytmu.


Dvouhodinový koncert byl zážitkem, na nějž se nezapomíná. Nezvyklé harmonie a textové úpravy známých skladeb (Holubí dům, Robinson, Je jaká je) poutaly pozornost hudebních znalců i laiků po celý večer. Po doznění poslední skladby si publikum, částečně stojící u vchodu, vyžádalo ještě dva přídavky. Tóny Lady Carneval se 4TET definitivně rozloučil.


Zuzana Komrsková


4TET v kostele

4TET v kostele

zdroj: cojeco.cz

foto: Zuzana Komrsková
(přidal uživatel dominik.melichar)

(25. 10. 2010, 12:00, přidal uživatel hana.hudeckova)

Obrázky

4TET v kostele

4TET v kostele
zdroj: cojeco.cz
foto: Zuzana Komrsková
(přidal uživatel dominik.melichar)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek