WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Rimbaud trochu jinak

Trable teenegera
Lucie Zinke

Prvotisk irského prozaika, hudebního publicisty a novináře Petera Murphyho, Sezona v pekle, byla ve své vlasti poprvé vydána v roce 2009, v Čechách v roce 2010. Autor zde zobrazuje otázky týkající se dospívající mládeže a jejich následky. Vydalo nakladatelství Odeon.


John Svatý, hlavní hrdina románu, se narodil za bouře, jak mu vyprávěla jeho matka. Po několika letech se s ním přestěhovala do městečka Kilcody, kde se John seznámil s Jameym. Jamey obdivuje díla Arthura Rimbauda, kterými se následně inspiruje. Johnův o rok starší kamarád ho pomalu zasvěcuje do kouření a alkoholu, později spolu prožívají příhody překračující hranice zákona, až je Jamey poslán do nápravného zařízení. Odtud nakonec uteče kvůli strachu před staršími delikvety, s nimiž se v minulosti zapletl. Po Jameyho odchodu Johnova matka onemocní a on je bezmocný…

Murphyho román je zvláštním příběhem založeným hlavně na vztahu matky a syna, kteří si jsou jedinými příbuznými, a na přátelství Johna a Jameyho. Celý příběh je psaný ich-formou a je prokládán náboženskými motivy, biblickými odkazy, černým humorem a psychickými výjevy. Autor do textu vkládá i různé povídky, které Jamye píše Johnovi, novinovými články a snovými fragmenty, v nichž převažuje symbol černého havrana. Murphy rád popisuje pocity postav, jejich chutě a smyslové vjemy.

Kniha Sezona v pekle je velmi čtivá. V příběhu se nachází vše, co v románu nesmí chybět – láska, peníze, sex, štěstí, smůla atd. Stále se něco odehrává, ještě nekončí jedna zajímavá část a již začíná další. Sezona v pekle nepatří ke knížkám nasyceným humorem nebo romantikou, je plná vztahů různých, někdy až podivných lidí k druhým a také řešení nevšedních situací. Pokud tuto knížku začnete číst, neodložíte ji, dokud se nedozvíte celý příběh, ve kterém autor občas nechává čtenáři prostor, aby si některé nedořešené události domyslel sám.

Lucie Zinke

Murphy, Peter: Sezona v pekle. Překlad: Markéta Musilová. Praha: Odeon 2010. 208 stran.

Sezona v pekle

Sezona v pekle

zdroj: http://data.knizniweb.cz/book/003/392/0033920/large.jpg

, náhled pomocí
Sezona v pekle

Sezona v pekle (zvětšit)


(24. 10. 2010, 12:00, přidal uživatel lucie.zinke)

Obrázky

Sezona v pekle

Sezona v pekle
zdroj: http://data.knizniweb.cz/book/003/392/0033920/large.jpg

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek