WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Odvrácená strana měsíce

Katolická dekadence je když...
Darina Jíchová

V říjnu roku 2004 založila Františka Jirousová literární skupinu Katolická dekadence. Její počin vyvolal dvě zásadní otázky: Co je to vůbec katolická dekadence? Co znamená dekadence – katolická – v 21. století?


Spoluzakladatelkou Katolické dekadence a autorkou novely Severní kříž, která inspirovala vznik skupiny, je spisovatelka Jana Bauerová. Definovat pojem katolické dekadence není snadné. Pod pojmem dekadence si všichni představí bohémské spisovatele 19. století, pocity zmaru, satanismus či alkohol. Katolictví, jinak řečeno katolická církev, se vůči tomu jeví jako naprostý protiklad. Tato literární internetová skupina se zabývá syntézou původní dekadence a katolické filozofie. Dekadenci vidí jako vyhraněný umělecký směr a katolictví jako něco obecného, co spojuje lidi po celém světě.

Katolická dekadence všechny zvědavce nejprve uvede do tajemství dekadence 19. století, seznámí vás s její historií, s dandysmem, stejně tak jako se základy katolické filozofie a s křesťanstvím. Katoličtí dekadenti si na začátku své působnosti vytyčili několik základních bodů. První se týká umělecké aktivity, do které řadí především literární texty, malířství a fotografie, nicméně tato kategorie obsáhne i jiné umělecké výtvory spojené nejen s katolickou dekadencí. Druhý je zaměřen na psychologii. Třetím bodem je filozofie. Čtvrtý a poslední bod se týká teologie, jež rozpracovává pohled ateisty na Církev. Dále řeší otázku zla - z pohledu teologie i z pohledu dekadence. Nemusíte být nutně renomovaný teolog nebo již mnohokrát publikovaný autor, skupina dává prostor všem, kteří se chtějí vyjádřit, od spisovatelů přes malíře a jiné umělce, až k laickým či profesionálním psychologům a filozofům.

Na jejich stránkách jsem objevila i video s názvem Maftík – Gotická, jedná se o autorskou píseň jednoho z členů katolické dekadence. Ačkoli v diskusním fóru sklidila nadšené reakce, z jejího textu jsem cítila urputnou, až násilnou snahu autora spojit křesťanství a dekadenci.

Dekadence od svého vzniku až dodnes měla a má své zástupce. I tato literární skupina, coby odnož tohoto směru, má své aktivní členy, kteří tvoří, scházejí se a debatují... A jak říká jeden z nich: „A jestli to všechno úspěšně předstíráme, či nikoli? Vždyť je to jedno! Dekadenci se dá vyučit.“


Darina Jíchová


www.katolicka-dekadence.cz


Katolická dekadence

Katolická dekadence (zvětšit)


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 7, č. 1 (45), 1.11. 2010.

(23. 10. 2010, 12:00, přidal uživatel darina.jichova)

Obrázky

Katolická dekadence

Katolická dekadence
katolicka-dekadence.cz
foto: Darina Jíchová
(přidal uživatel darina.jichova)

Související články

Debata k článku

Mansfeld
anonymní uživatel, 11 . 3 . 2011, 9:50
Jinak škoda, že ta teologie nerozpracovává spíš ateisty, než jejich plky.

Mansfeld
anonymní uživatel, 11 . 3 . 2011, 9:46
Manftík? Madamme, přece čteme pozorně, když už to pak zveřejňujeme, nemyslíte?


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek