WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Nejen česká, nýbrž i světová premiéra

Nahoře ve dvoře, v knížectví otrantském
Darina Jíchová

V sobotu 2. 10. 2010 se gotický román Horace Walpolea, Otrantský zámek, dočkal svého prvního dramatického zpracování, ujal se ho lounský ochotnický spolek Kryptyjátr na scéně Vrchlického divadla pod vedením režisérky Mileny Nečesané.


Otrantský zámek je považován za jeden z prvních gotických románů. Je plný napětí, podivných proroctví a nadpřirozených jevů. Krok za krokem se dějová linie blíže ke katastrofě, k naplnění onoho dávného proroctví a k odhalení strašlivého tajemství, které srazí na kolena zpupného knížete otrantského, a tak se koruna navrátí do rukou pravého vládce.

Herci se dokázali skutečně položit do svých rolí, divák jim věřil jejich nevinnost, prohnanost, jejich lásku, jejich zděšení i jejich víru a o celkový dojem nadpřirozena se starala sem tam se objevující Reminiscence. Odměnou jim byl téměř nekončící aplaus, mnoho gratulací a nemálo kladných recenzí.

V předmluvě vůbec prvního vydání Otrantského zámku autor uvádí, že čtenářova pozornost nepoleví ani na chvilku, téhož se povedlo dosáhnout i hercům! Diváci s očekáváním pozorovali scény odehrávající se na jevišti i mimo něj, ať už se jednalo o vášnivé rozepře, šermířské souboje nebo o něžné scény plné lásky. Nicméně kromě napětí se obecenstvo dočkalo i chvil plných smíchu a vtipu s jemnou dávkou ironie.

Otázkou zůstává, zda toto byl nečekaný, nebo naopak očekávaný úspěch. Lounští ochotníci se již v minulosti projevili jako kvalitní divadelníci, je tedy možné, že Kryptyjátr se stane novou generací úspěšných lounských divadelních herců? Nakročeno k tomu rozhodně mají. Další zastávkou na jejich cestě bude pražská premiéra. O tom, jestli si získají i náročná pražská srdce, se již brzy přesvědčíme. Svou scénu jim propůjčí Divadlo Na Prádle.


Darina Jíchová


Otrantský zámek, Vrchlického divadlo Louny, premiéra 2. 10. 2010.

Režie: Milena Nečesaná

Hrají: M. Mikulášek, P. J. Poncarová, D. Machill ad.


Otrantský zámek

Otrantský zámek (zvětšit)

(23. 10. 2010, 12:00, přidal uživatel darina.jichova)

Obrázky

Otrantský zámek

Otrantský zámek
divadelní soubor Kryptyjátr
(září 2010, Louny)
foto: Darina Jíchová
(přidal uživatel darina.jichova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek