WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Říjen ve znamení designu

Nikola Žbirková

První říjnové dny míváme většinou spojeny s příchodem studeného větru, padajícího listí či zkracujících se dní, ale někteří z nás v tuto sychravou dobu očekávají i hřejivou událost, a to právě každoroční velkolepou výstavu - Designblok. Letošní dvanáctý ročník patřil k obzvláště úspěšným a součástí jeho programu byla i výstava Dekadence Now! Ovšem Designblok na rozdíl od dekadence oku lahodí.


Designblok je velká výstava designu, která se každoročně koná v Praze na několika místech. Tuto sezónu jsme se mohli kochat originalitou celkem na 40 pražských působištích, ale hlavní Superstudio se nacházelo v bývalém Paláci Elektrických podniků na Vltavské. Letošní rok se nesl ve znamení vody (Vltava), jež je spojením třech hlavních zón výstavy – Holešovic, Karlína a Starého Města. Několik pater Superstudia tvořila spousta místnůstek, kde jsme mohli zhlédnout téměř vše od nábytku přes módu, lampy, sedačky, šperky či vázy, až po záložky do knížek. Designblok věnuje prostor i začínajícím umělcům, vystavují zde školy jako např. ČVUT oboru Design a Architektura. Právě studenti designu ve svém mini studiu prezentovali Ateliér výtvarné tvorby Mariána Karla se zaměřením na průmyslový design. Mě samotnou nejvíce zaujala drátěná křesla od Jana Plecháče (viz foto), působící jakoby virtuálním dojmem. Pochází z nové kolekce nábytku s názvem Icons a jsou původně Plecháčovou diplomovou prací na Uměleckoprůmyslové škole v Praze.

icons

icons

Vystavovací místnosti byly uspořádány dokola a uprostřed byl prázdný prostor, odkud se dalo shlédnout na přehlídkové molo, a mít tak přehled o veškerém dění. I milovníci módy mohli zhlédnout hojný počet přehlídek. Zejména návrhářka Liběna Rochová zde sklidila úspěch a za svoji novou kolekci získala první místo Editors Awards.

Že se výstava stává stále populárnější, dokázal letošní rekord v počtu návštěvníků, kde se vystřídalo přes 38 000 lidí. A vy, kteří jste výstavu letos nestihli, nezoufejte. Za rok se zde zase sejdeme a věřím, že se opět bude na co dívat.

Nikola Žbirková

(23. 10. 2010, 12:00, přidal uživatel nikola.zbirkova)

Obrázky

Designblok 2010

Designblok 2010
zdroj: designblok.cz
foto: Nikola Žbirková
(přidal uživatel dominik.melichar)

Debata k článku

nikola.zbirkova, 25 . 10 . 2010, 3:33
dekuju, jdu na to jeste mrknout


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek