WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Za svou sestrou světa kraj

Thriller trochu naruby
Ludmila Pechová

Těžko říct, do jaké kategorie tento román zařadit. Když smícháme thriller, psychologický román, svéráznou lovestory s cestopisem a všechno to v odměřených dávkách slijeme dohromady, vznikne hodně netradiční, šokující a vydatný koktejl, namíchaný zkušenou rukou. Prvotina, která zaútočí na naše smysly, za to ochutnání skutečně stojí.


Katarína Šajbanová - _bublina

Katarína Šajbanová - _bublina

zdroj: knihy.abz.cz

foto: Ludmila Pechová
(přidal uživatel dominik.melichar)


Už úvodní stránka nás vtáhne do děje a od prvních vět vybičuje naši pozornost. Právnička Edita Soliarová, osmadvacetiletá Slovenka, se snaží za každou cenu najít svou mladší sestru Viky, která beze stopy zmizela. Edita je schopna své vizi obětovat cokoliv a neváhá jít doslova přes mrtvoly. Setkáváme se s ní v momentě, kdy se ocitá ve značně vypjaté situaci, a čeká ji bolestivé rozhodnutí. Celé její putování posléze nabírá nečekané obrátky a mění se ve skutečnou cestu za poznáním, kdy prochází složitým vývojem a musí se vyrovnat se spoustou šokujících faktů.

Bublina má symbolický význam: připomíná jakýsi ochranný obal představ a předsudků, který si uměle kolem sebe vytváříme, brání nám ve skutečném porozumění, ale přesto se bojíme ji proděravět. Edita odmítá pochopit, že se v podobném, uměle vykonstruovaném světě pohybuje také. Postupně vyrůstá z role jakéhosi soudce s pevně danými názory, a nakonec se i ona sama odhodlá tu svou bublinu splasknout.

Charakteristiky jednotlivých hrdinů působí zcela autenticky a přesvědčivě: je zřejmé, že autorka čerpá z vlastních zkušeností, že každá z postav měla svůj předobraz. Editinu rozkolísanost dokonale vystihuje soupeření poněkud schizofrenní soupeření dvou protipólů – Správňačky a Pokušitelky. Nic není náhoda: každý člověk, s nímž se setká, zaujme v jejím životě podstatné místo a posune ji o krok dál. Její osudoví muži znázorňují rozdílné typizované druhy lásky: postarší, usedlý, rodinný typ Steve, vášnivý, uhrančivý divoký a nespoutaný syn mafiánského bosse Elias, vyrovnaný Inap. Zajímavě je ztvárněný i povahový kontrast obou sester: povrchní, vypočítavá a sebevědomá manipulátorka Viky oproti zodpovědné, tvrdohlavé, spořádané a nebojácné Editě.

Příběh sám o sobě není složitý, ale kompozice už na nás klade vyšší nároky: časové roviny a místa se různě sřídají, prolínají, zaplétají a zase rozplétají. Editiny myšlenky plynou jako řeka a spolu s tokem jejích vzpomínek se mění i působiště: Slovensko, Čechy, Španělsko, Thajsko, Bali. Kniha je rozdělená do několika kapitol. Každá z nich má dobře promyšlenou strukturu: ve staccatovivých větách postupně graduje napětí a vyhrocená situace skončí v tom nejvypjatějším okamžiku. Strhující dojem četby ještě umocní až naturalistický popis exotického prostředí. Některé scény připomínají svou výstavbou i filmový střih, ale objevíme zde i zajímavé úvahové pasáže. Závěr sice přináší jakousi úlevu typu „dokonáno jest“, přesto se nám jako u správné detektivky s lehce otevřeným koncem vynoří další otázky.

Román lze zhltnout mnoha způsoby. Nestojí před námi pouhé triviální „dobrodružné detektivní pátrání po ztraceném sourozenci“. Držíme v ruce i originální cestovatelský deník. Edita v roli toulavé a zvědavé turistky proniká do světa obyčejných lidí v exotických lokalitách, poznává mentalitu jednotlivých národů a setkává se i s odvrácenou stránkou turistického ruchu navštívených zemí. K dokreslení celkové atmosféry přispívají i hovorové jazykové výrazy, převzaté z jednotlivých jazyků. Za povšimnutí také stojí narážky na vztahy Čechů a Slováků a jak jsou vnímáni v cizině.

Nakoukneme i do zákulisí mafiánského podsvětí, poodhalíme nečekaná fakta o světě drog, objevíme překvapující pravdy a pochopíme zvláštní zákonitosti některých rodinných vazeb. Klidně si sami můžeme hrábnout do svědomí, ačkoliv autorčiným záměrem určitě nebylo čtenáře vychovávat, natož je přesvědčovat o své pravdě. Bylo by však nesporně zajímavé takovou bublinu probodnout i u sebe.


Šajbanová, Katarína: _bublina. Překlad: M. Bekešová. Odeon, Praha 2009. 270 stran.


Ludmila Pechová

(11. 5. 2010, 12:00, přidal uživatel ludmila.pechova)

Obrázky

Katarína Šajbanová - _bublina

Katarína Šajbanová - _bublina
zdroj: knihy.abz.cz
foto: Ludmila Pechová
(přidal uživatel dominik.melichar)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek