WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Slet literárních kacířů a rebelů

Jubilejní 20. ročník Festivalu spisovatelů Praha
Martina Kaushiková

Festival spisovatelů Praha je jednou z nejsledovanějších a nejočekávanějších literárně-kulturních událostí, které Praha každoročně prožívá.


Letošní 20. ročník se uskuteční ve dnech 6. – 10. června na několika místech po celé Praze. Úvodní galavečer se bude konat – stejně jako většina událostí festivalu – na Nové scéně Národního divadla za účasti divadelního souboru Teatr Novogo Fronta, zakladatele festivalu Michaela Marche a především hlavní hvězdy letošního ročníku, německé spisovatelky Herty Müllerové, držitelky poslední Nobelovy ceny za literaturu, která bude číst ze svého románu Houpavý dech. Tématem úvodního večera i celého festivalu bude Kacířství a rebelie, protože, jak říká March, „každý spisovatel je v podstatě heretikem, každý je přirozeně rebelem.“

Dalšími literáty, které March pozval na svůj literární svátek, jsou čínský spisovatel Gao Xingjian, karibský básník, dramatik a vizuální umělec žijící v New Yorku Derek Walcott, či slavný britský prozaik Iain Banks. Z českých zástupců se pak diváci mohou setkat s magickým realistou Michalem Ajvazem nebo Radkou Denemarkovou.

Festival spisovatelů Praha má ušlechtilé cíle. Chce zpřístupnit literaturu co největšímu počtu lidí atraktivním způsobem, jako je třeba přilákat na držitele Nobelovy ceny, což se letos podaří hned trojnásobně. Michael March se snaží podněcovat debaty o literatuře a konfrontace českých názorů se světovými už od roku 1980, kdy přivezl několik českých autorů do Londýna, aby tam předčítali. Od roku 1991 pak pořádal přehlídky českých spisovatelů stojících v opozici vůči komunismu, jakožto součást Mezinárodního knižního veletrhu. Roku 1996 se však festival osamostatnil a stal se významnou evropskou literární událostí, o níž referují i známá světová periodika.


Martina Kaushiková

(11. 5. 2010, 12:00, přidal uživatel martina.kaushikova)

Obrázky

Festival spisovatelů

Festival spisovatelů
zdroj: academia.cz
foto: Dominik Melichar
(přidal uživatel dominik.melichar)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek