WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Vylepšení image – snadno a rychle!

Bulharský román Mise Londýn
Denisa Garciová

Alek Popov, který začínal povídkami, je dnes již poměrně známý i za hranicemi rodného Bulharska. A to zejména díky překladům svého prvního románu Mise Londýn (v originále 2001). Próza inspirovaná jeho vlastním pobytem v Londýně, kde působil jako kulturní atašé na bulharském velvyslanectví, však není autentickým zpracováním reálných zážitků – naštěstí!


Mise Londýn

Mise Londýn

zdroj: knihy.abz.cz

foto: Denisa Garciová
(přidal uživatel dominik.melichar)


Román Mise Londýn se soudě podle zmíněných reálií odehrává v druhé polovině devadesátých let, politická situace se sice změnila, ale na ambasádě zůstává vše při starém. Transformaci má napomoci nový velvyslanec Varadin Dimitrov, kterému do funkce dopomohly jak jinak než konexe. Každá laskavost ale něco stojí, a tak je sice v Londýně, ale madam Neomalenou, manželku významného politika, má neustále v zádech.

Jak se dostat výš na společenském žebříčku a navázat kontakty s královskou rodinou, je pro Varadina skutečný oříšek. Zvlášť když na bulharském velvyslanectví sídlí opravdová elita – od kuchaře Kosti Polívky, kterému se čirou náhodou objeví v mrazáku okroužkované kachny z místního parku, po uklízečku Káťu, která si přivydělává na studia ve striptýzovém baru. Trefou do černého má být PR agentura Famous Connection, která slibuje, že na koncert madam Neomalené přivede celou britskou smetánku.

Kniha je však plná opravdu nečekaných zvratů, a tak je skandál na obzoru. Mise Londýn doslova přetéká břitkým humorem. Satirické a groteskní situace stále eskalují do ohňostroje absurdity a výsměchu všem postkomunistickým iluzím. V románu se také několikrát objeví zaručeně pravdivá historka o prvním splachovacím záchodě na světě.

Román je sice velmi čtivý a humorný, ale místy až příliš vulgární svým jazykem a některé absurdity jsou až zbytečně přešponované. Alek Popov si však celkem vkusně utahuje ze svých krajanů, kteří jsou značně typizováni. Mise Londýn je kritická a dává sarkastické podpásovky – i přesto se tomu Bulhaři zasmáli. Proč pak tedy ale ohrnuli nos nad Entropou?

Denisa Garciová

Popov, Alek: Mise Londýn. Překlad: D. Bernstein. Dybbuk, Praha 2010. 235 stran.

(7. 5. 2010, 12:00, přidal uživatel denisa.garciova)

Obrázky

Mise Londýn

Mise Londýn
zdroj: knihy.abz.cz
foto: Denisa Garciová
(přidal uživatel dominik.melichar)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek