WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Česká filharmonie světová

Martinů a Schumann pod taktovkou Angličana
Marek Poláčik a Eva Haderková

Na konci února jsme mohli ve Dvořákově síni v Rudolfinu vyslechnout jeden z méně obvyklých koncertů. S domovskou Českou filharmonií si zde zahrál (respektive zadirigoval) umělec v pravdě světového formátu – sir John Eliot Gardiner.


Gardiner je v Praze sice poměrně častým hostem, přesto je každý jeho koncert s napětím očekáván. Těžiště jeho práce spočívá v „jiné“ interpretaci hudby J. S. Bacha – snaží se skrze dobové nástroje (nebo jejich kopie) dojít k modernímu provedení. Jedinečným projektem bylo koncertní turné k 250. výročí Bachova úmrtí v roce 2000. Tehdy se svými soubory Monteverdi Choir a English Baroque Soloists během jednoho roku odehrál více než šedesát koncertů po celé Evropě i Spojených státech.

Na tomto pražském koncertě se ale představil jako interpret hudby 19. a 20. století. Posluchačům předvedl Koncertní kus pro čtyři rohy a orchestr a Symfonii č. 2 Roberta Schumanna a Symfonické fantazie a Fresky Piera della Francesca od Bohuslava Martinů. Gardiner předvedl posluchačům přehlednou zvukovou sazbu. Cit pro melodii, který je hudebníkům České filharmonie vlastní, obohatil o jistou strukturovanost, takže program tvořil zajímavý živý organismus – zpěvnou šíři Schumannových skladeb osvěžil fantazijní zvuk Bohuslava Martinů.

Každému ze dvou pražských koncertů předcházelo asi půlhodinové interview, kterého se mohli majitelé vstupenky zúčastnit. Rozhovor to byl bezesporu zajímavý, Gardiner se rozpovídal o svém vztahu ke středoevropské hudbě a přidal i pár vtipných historek o Schumannově manželce nebo o svém vztahu ke klavíristkám-ženám (ve vší genderové počestnosti).

Pokud vás v této chvíli mrzí, že jste sérii skvělých koncertů propásli, nemusíte zoufat. Gardiner se v Praze znovu předvede hned na úvod festivalu Pražské jaro, kde bude dirigovat skladbu ze svého typického repertoáru – Bachovu mši h-moll.


Marek Poláčik a Eva Haderková


Sir John Eliot Gardiner, Bohuslav Martinů a Robert Schumann. 25. a 26. 2. 2010. Dvořákova síň, Rudolfinum, Praha 1.


Sir John Eliot Gardiner

Sir John Eliot Gardiner


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 4 (42), 29.3. 2010.

(19. 3. 2010, 12:00, přidal uživatel eva.haderkova)

Obrázky

Sir John Eliot Gardiner

Sir John Eliot Gardiner

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek