WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Když Postavy převezmou hlavní roli

Historky z natáčení
Markéta Jakešová

Paní sedící v křesle a přemýšlející na dané téma. Změna scény: dáma se odsouvá do pozadí a před námi se odvíjejí hereččiny okamžiky těsně před představením. To mají herci společné, ale v knize Tajnosti herecké a historky rozverné, psané zasloužilou herečkou Lubou Skořepovou, působí výpověď svěže, osobitě a autenticky...

Zní vám to jako klišé? Pochopili jste správně.


Kniha Luby Skořepové (* 1923) není ani románem, ani povídkovou nebo esejistickou sbírkou. Kniha je divadelní hra – nikoli scénář, ale představení.

V první části knihy se seznamujeme s hereckou každodenností, nervozitou trvající od večera před představením až do stažení opony a s technikou střídání rolí. Tyto úvahy doplňuje několik „rozverných historek“ žánrově spadajících do části druhé. Kdyby u „tajností hereckých” kniha zůstala, stala by se obyčejnou úvahou o (snad neobyčejném) hereckém povolání, již by si s chutí, ale bez valného zaujetí, přečetli hereččini nostalgičtí obdivovatelé.

V druhé části přijde formální experiment, kdy herečka-spisovatelka nechá mluvit své Postavy z „Domova hereckých důchodců“, pomyslného místa nacházejícího se v její paměti, kam se Postavy uchylují, když už se neobjevují na scéně. Je na čtenáři, aby posoudil, zda se jedná o posun k dobrému. Já nápad oceňuji, protože je to jediný alespoň trochu literární moment celé knihy, ovšem chybí mu dotaženost. Postavy mluví v plurálu a o hlavní hrdince se vyjadřují ve třetí osobě. Nic víc. Tato část, Historky rozverné, se skládá přesně z toho, co název napovídá: z příběhů z hereckého prostředí. Nutno podotknout, že název jako shrnutí zcela postačí.

Kniha je „půvabná”. Ve všech významech toho slova. Příjemně se čte, ale současně nic zajímavého nepřináší. Přidané fotografie mnoha hereččiných postav, vytvořené fotografkou Alenou Hrbkovou, jsou také půvabné – všechny stejné – a zdaleka nejzajímavější na nich je hereččina vrásčitá tvář. Ostatně, herečku mají fotografie a text společnou, a tak nás obojí dohromady nakonec snad i dojme.


Markéta Jakešová


Luba Skořepová: Tajnosti herecké a historky rozverné. Smart Press, Praha 2010. 144 stran.


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 4 (42), 29.3. 2010.

(7. 3. 2010, 12:00, přidal uživatel marketa.jakesova)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek