WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Jiné podoby lásky

Milostné příběhy všude kolem nás, jen se podívat
Hana Hudečková

V nakladatelství Druhé město vyšel Janu Němcovi soubor povídek s názvem Hra pro čtyři ruce, kniha nese podtitul Málem milostné povídky. Jedná se o autorovu prozaickou prvotinu.


V knize je celkem devět rozdílných povídek, které se odehrávají na různých místech. Jednou je to „čichací centrum“, jindy vězeňská cela či interiér autobusu. Postavy se také v každém příběhu liší, vždy jednají jinak. Všechny povídky však spojuje jedno téma, a to právě láska „málem milostná“.

Povídky popisují životy obyčejných lidí, je tedy snadné vžít se do osudu postav. Téměř vždy se objevují jako hlavní postavy muž a žena, popřípadě chlapec a dívka. Jen v jednom příběhu zastupuje ženu figurína v obchodě. Během čtení příběhu si čtenář může vybavit podobné okamžiky ze svého života. Většina povídek skončí ve chvíli, kdy čtenář očekává pokračování a je zvědavý, co se bude dít potom. Je tu vytvořeno mnoho prostoru, aby si člověk sám domyslel, jaké možnosti mohou v takových situacích následovat. Autorův styl je rozmanitý, vždy něčím překvapí. Do vyprávění se mu podařilo vložit i kontext dobový, vyskytují se narážky v textu například na současnou politickou situaci nebo na reklamy, které nás v současné době obklopují na každém kroku. Tyto narážky jsou vloženy do textu tak, aby nerušily jeho plynulost. Stejně tak se vyskytují v knize i odkazy k jiným literárním autorům a jejich postavám.

Celkově si myslím, že tento soubor povídek se velmi vydařil a mnoho čtenářům přinese. Jak na záložku napsal Miloš Voráč (odpovědný redaktor), síla povídek neodvane s poslední řádkou. S jeho tvrzením nelze než souhlasit a doufat, že se tyto povídky dostanou ke všem čtenářům, kteří mají rádi obyčejný život, ale taky k těm, kteří si chtějí čtením vyplnit volnou chvíli.


Němec, Jan: Hra pro čtyři ruce, povídky málem milostné. Druhé město, Brno 2009, 224 stran.


Hana Hudečková

Hra pro ctyri ruce

Hra pro ctyri ruce

(23. 12. 2009, 12:00, přidal uživatel hana.hudeckova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek