WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Dětská kniha za sklem

Výstava k jubileu Albatrosu
Barbora Ševčíková

Galerie Klementinum připravila výstavu k výročí 60 let nakladatelství Albatros, jehož historie je takřka shodná s dějinami české dětské knihy. Tato akce má představovat vyvrcholení projektů připomínajících toto jubileum.


Výstava je alespoň počtem prezentovaných titulů velkolepou přehlídkou úspěchů naší dětské literatury, jejích autorů a ilustrátorů, pohádkových hrdinů a celkové proměny v čase.

Návštěvník procházející výstavou se seznámí s historií nakladatelství, ve vitríně zhlédne vydané tituly, připomene si díla našich nejlepších ilustrátorů a taky se asi na chvíli zastaví u „panelu 80. let“ – kde jsou představeny knihy pohádek z večerníčků. Na největší přehlídce dětské knihy se sešel spolu s kocourem Mikešem Bob a Bobek, ale i Harry Potter a Malý princ. Jak uvádějí autoři konceptu, jde o prostor znovu potkat knihy a hrdiny vlastního dětství.

Atmosféra výstavy umístěné v barokní chodbě plné prosklených vitrín upomíná ale spíš na nekonečné školní haly a všudypřítomný sterilní vzduch, kde se alespoň mně hrdinu knihy potkávalo velmi těžko.

Jedním ze světlejších bodů mezi množstvím panelů a vitrín je bezesporu zeď pro vzkazy. Děti, mládež, ale i plnoletí návštěvníci zde děkují nakladatelství za své oblíbené knížky a pohádkové postavičky. Charakter výstavy odlehčuje také řada autorských čtení, besed a výtvarných dílen. Výstavu zajímavě doplňuje i nové vydání historicky první knihy Říkej si a hrej s ilustracemi Anny Ladové. Na další jubilejní výstavě bych ale i v rámci koncepce uvítala více prostoru pro hru a fantazii, aby třeba i šedesátileté nakladatelství nepůsobilo dojmem unaveného a malátného kolosu.


Barbora Ševčíková


Galerie Klementinum, 60 let na křídlech Albatrosu, 25. 11. 2009 – 7. 2. 2010


albatros

albatros


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 3 (41), 12. 1. 2010.

(11. 12. 2009, 12:00, přidal uživatel barbora.sevcikova)

Obrázky

Umějí, co jiné ne

Umějí, co jiné ne
zdroj: http://myriadofmarionettes.bravehost.com
foto: Dominik Melichar
(přidal uživatel dominik.melichar)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek