WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Kouzelná francouzská taškařice

Humorem a fantazií přetékající Galimatyáš aneb Pohádka pro dospělé
Petr Nagy

Jedním ze snímků uvedených v rámci letošního Festivalu francouzského filmu, a poté i do běžné distribuce, je Galimatyáš režiséra Jean-Pierra Jeuneta (*1953), který si srdce diváků i kritiků na celém světě získal svou Amélií z Montmartru.


Život Bazila, snílka pracujícího ve videopůjčovně, jehož otce připravila o život nášlapná mina, od základu změní náhodná přestřelka, z níž si odnese kulku uvízlou v hlavě. Po propuštění z nemocnice ztrácí zaměstnání i domov – útočiště nakonec nachází v podzemním brlohu nedaleko městské skládky, obývaném existencemi ještě podivnějšími, než je on sám. Jednoho dne se mu naskytne příležitost pomstít se dvěma mocným zbrojařským závodům, jež nesou vinu na smrti jeho otce i Bazilově vlastním neštěstí, a tak se svými novými přáteli vymyslí důmyslný plán. Rozpoutá se pověstný boj Davida s Goliášem…

Francouzský režisér Jean-Pierre Jeunet sice nemá na svém kontě velké množství snímků, zato však jeho díla nepostrádají kvalitu a notnou porci originality. Kromě zmíněné Amélie z Montmartru, kterou jistě není třeba představovat, si zmínku zaslouží především dvojice jeho raných filmů – Delikatesy a Město ztracených dětí. Právě ony se svým výrazným výtvarným zpracováním (od užitých barev a roztodivných rekvizit až po práci s kamerou), fantazií a groteskní atmosférou prodchnutým příběhem, humorem a v neposlední řadě i obsazením režisérova dvorního herce, nepřehlédnutelného Dominiqua Pinona, nejvíce podobají Jeunetovu nejnovějšímu opusu. Setkáváme se zde s plejádou roztodivných postav (ztvárněných zkušenými, ale českému divákovi málo známými francouzskými herci), hadí ženou počínaje a trochu infantilním geniálním vynálezcem konče, kteří tvoří sympatický protipól dvojice hlavních padouchů a jimi představovaného materialistického světa. Příběh si pak navzdory jeho pohádkovému půdorysu vychutnají spíše dospělí diváci, které však přibývající roky nepřipravily o schopnost dětského pohledu na svět.

Ačkoliv Jeunetovým patrně neopakovatelným mistrovským dílem byla všemi opěvovaná Amélie z Montmartru, podařilo se mu do svého Galimatyáše namíchat dostatečné množství zajímavých ingrediencí na to, aby vznikl snímek originální a současně divácky přístupný, který by si rozhodně neměli návštěvníci českých kin nechat ujít.


Petr Nagy


Galimatyáš - záběr z filmu

Galimatyáš - záběr z filmu

foto: petr.nagy

Galimatyáš (Francie, 2009, 105 min)

Režie: Jean-Pierre Jeunet

Hrají: Dany Boon, Dominique Pinon, André Dussollier, ...


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 3 (41), 9. 1. 2010.

(11. 12. 2009, 12:00, přidal uživatel petr.nagy)

Obrázky

Galimatyáš_náhled

Galimatyáš_náhled
ilustrace: ema.stasova
© Galimatyáš

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek