WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Je libo kousek Polska?

Bude pro vás Bill podvodník, nebo snílek?
Agata Hauerová

Mnoho kilometrů od centra dění, Prahy, připravuje další a další novinky jediné profesionální cizojazyčné divadlo v České republice.


Polská scéna Těšínského divadla uvedla v těchto dnech premiéru hry amerického dramatika Richarda Nasze – Zaklinacz deszczu (česky se vždy překládá trochu méně tajuplně jako Obchodník s deštěm). Toto drama nejvíce proslavil stejnojmenný film z roku 1956, v hlavních rolích s Burtem Lancasterem a Katherine Hepburn.

Režie Karola Suszky, ředitele celé Polské scény, je pro pravidelného českotěšínského diváka zárukou kvality a originality. A Zaklinacz se tomuto určitě nevymyká. Kvality tohoto zpracování potvrdila i odborná porota devátého ročníku Festivalu divadel Moravy a Slezska. Představitelům Lízy a H. C. Curryho, jejího otce, udělila ceny za nejlepší mužský a ženský herecký výkon.

Pozornost každého musí hned na první pohled upoutat nádherné kulisy z dílny scénografa Oleksandra Owerczuka. Všechno dřevěné, tóny šedé a hnědé dokreslují atmosféru amerických farem a neomezené moci šerifů. Do takového města přijíždí Bill Starbuck a obyvatelům, které trápí velké sucho a neúroda, nabízí, že pro ně, samozřejmě za úplatu, přivolá podle starého indiánského receptu déšť. Spíše než s deštěm ale Bill obchoduje s nadějí. S nadějí, že se obloha zatáhne mraky a vyprahlou půdu konečně pokropí blahodárné kapky, které všichni tolik potřebují. Pro některé je podvodník, pro některé naivní snílek. Líza, na počátku odtažité ošklivé káčátko, se pod jeho vlivem změní. Přesvědčí ji, že je krásná, jen v sobě musí krásu vidět a věřit si.

Myslím, že vůbec nevadí, pokud neumíte polsky. Zaklinacz deszczu je příběhem o tom, jak důležitá je v životě fantazie a představivost, a každý divák si tu svou může vyzkoušet. Zaposlouchejte se do zvukomalebné polštiny a všímejte si tentokrát více než obsahu slov gest a výrazů ve tvářích herců… Skvělý zážitek na sebe nenechá dlouho čekat.


Agata Hauerová


Polská scéna Těšínského divadla

Richard Nasz: Zaklinacz deszczu

Režie: Karol Suszka

Hrají: Małgorzata Pikus, Ryszard Pochroń, Janusz Kaczmarski


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 3 (41), 9. 1. 2010.

(9. 12. 2009, 12:00, přidal uživatel agata.hauerova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek