WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Vidět princeznu či krále?

Jak se oblékají pohádky
Hana Hudečková

V čase okolo Vánoc se často pořádají pohádkové výstavy. Zavítala jsem na jednu z nich - Jak se oblékají pohádky, která se koná již podruhé a letos probíhá do konce prosince v Obecním domě v Praze.


Už při vstupu nebylo jednoduché se zorientovat, kde se kupují lístky. Nakonec jsem spatřila dlouhou frontu v infocentru a na výstavu do druhého patra jsem dorazila plná očekávání. V malém předsálí hned u vchodu stálo vědro soli z pohádky Sůl nad zlato. K vidění bylo také mnoho kostýmů z pohádek padesátých let až po ty z loňského roku. Většina převleků patřila k těm známějším, ale objevily se tam i některé z méně známých příběhů.

Výstava probíhala ve dvou velkých sálech a v jednom malém předsálí. V levém sále mě zaujalo hned několik kostýmů. Jedním z nich byly šaty, které si oblékla Helena Růžičková jako postava Droběny. Některé vzácnější převleky byly ve skleněných vitrínách, aby se nepoškodily. K takovým patřil například myší kožíšek, který nosila Princezna se zlatou hvězdou. K zajímavým také patřily oděvy z orientálního prostředí. Protože jejich ušití bylo nákladné, použily se hned ve dvou příbězích (Legenda o lásce, Labakan). Jedny z nejkrásnějších vystavených šatů patřily postavám Slunečníka, Větrníka a Měsíčníka (Princ a Večernice). Na konci sálu se na zeď promítala pohádka Šíleně smutná princezna.

Ve druhém sále se objevovaly spíše šaty z novějších pohádek, jako je například Saxana, Arabela nebo Z pekla štěstí. V poslední jmenované jsem si mohla prohlédnout kostým, který měl na sobě Karel Gott. Mezi roucha, jež přitahovala největší pozornost, patřila nejspíše ta z Arabely. Cestovní plášť zaujal svou neobyčejnou velikostí, mohlo by pod ním cestovat i mnoho osob najednou. Na konci tohoto sálu byl připraven dětský koutek, kde si malí návštěvníci mohli vyrobit nějaké rekvizity nebo se obléknout do pohádkového kostýmu, ve kterém je pak zvěčnil zkušený fotograf.

Vystavené šaty pocházely ze třiceti různých pohádek. Některé z nich dokonce patří do sbírky kulturního dědictví českého národa v rámci Centrální evidence sbírek Ministerstva kultury ČR. Kostýmy zapůjčilo Studio Barrandov.


Hana Hudečková


Výstava Jak se oblékají pohádky, Obecní dům, 4. 12. – 31. 12. 2009

(8. 12. 2009, 12:00, přidal uživatel hana.hudeckova)

Obrázky

Večernice

Večernice
Princ a večernice

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek