WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

O mrtvých jen dobře

Konečně poslední sbohem Michealu Jacksonovi?
Hana Vildová

Michael Jackson zcela jistě vzbuzoval poněkud kontroverzní percepci. Někdo ho vnímal jako originálního umělce a geniálního tanečníka, pro druhé byl zase typickým příkladem kýče. Ať tak či tak, fakt, že se stal legendou, mu upřít nelze. Jeho hudba a kapku mimózní zjev se zapsaly do dějin populární hudby. O prázdninách pod rouškou tajemství zemřel, a to pouhých čtrnáct dní před naplánovaným velkolepým comebackem.


Nepochybně se jedná o smutný příběh a smutný příběh dojímá každé srdce, které je s to projevit empatii, lidé jsou lačni jakékoli zprávy o svém idolu, a tak tento smutný příběh vydělává nemalé peníze. Není tedy divu, že nás média pravidelně informují o pravdivých či méně pravdivých skutečnostech, jsme zahlceni nechutnými podrobnostmi a domněnkami z jeho soukromého života, které „zaručeně“ přispějí k odhalení pravdy, a záhadě kolem jeho skonu tak konečně pohlédneme tváří tvář.

Zatím poslední počin o Jacksonovi (zákulisní snímek z přípravy na letošní turné This is it), prezentovaný jako celovečerní film, slibuje odlišný přístup - pouze vzpomínku na umělce mimořádné obliby. Zpočátku se zdá, že tvůrci dostáli avizovanému. Fanoušek nahlíží do kuchyně, kde se pro něj připravuje vskutku lákavý pokrm. Nostalgicky si pobroukává melodie, na kterých víceméně vyrostl, je strháván vizuální projekcí, kterou by nebylo snadné překonat. Každá píseň tedy znamenala nové originální podání za přispění nejmodernější techniky a efektů. Jackson zde vystupuje ve vrcholové formě a všichni spolupracovníci k němu vzhlížejí téměř s posvátným respektem a úctou. Pompéznost a patos tedy v míře nemalé.

Snímek vyvolal nekonečné množství reakcí, Jacksonovi skalní fanoušci o pravděpodobnosti scén pochybují. Obviňují tvůrce z překreslování skutečnosti a absolutní ignorace jeho chřadnoucího zdravotního stavu, který byl zapříčiněn tvrdou přípravou na turné. Nevyhraněný divák by film patrně vnímal jako poslední, možná smutnou tečku za jeho dlouholetou kariérou. Zda se ovšem jednalo o opravdu poslední sbohem, jisté není, neboť film dokázal, že téma Michael Jackson se bude ještě dlouho nacházet v centru pozornosti mnoha diváků a vydělávat tak pohádkové peníze. This is it.


Hana Vildová


This is it

This is it

foto: Hana Vildová
(přidal uživatel hana.vildova)

,


This is it (USA 2009, 111 min)

Režie: Kenny Ortega

(15. 11. 2009, 12:00, přidal uživatel hana.vildova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek