WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Jak jsem pochopila nevýhody novinařiny

aneb Koncert v Chrámu sv. Štěpána
Magdaléna Hanušová

V novogotickém Chrámu sv. Štěpána se ten den sešla spousta zvědavců a milovníků hudby. Kdo dorazil pozdě, už si ani nesedl. Není divu – 1. lékařská fakulta a Humanitní klub mediků pořádaly již desátý koncert v rámci cyklu Fakulta v srdci Karlova, kde představily slavné Mozartovo Requiem d-moll.


Vstupné bylo dobrovolné, a tak kostel takřka praskal ve švech. Na nás zbylo krásné místo přesně naproti bohatě zdobenému nosnému sloupu, který jsme tak mohli po celou dobu obdivovat. K tomu se zepředu nesl hlas děkana Tomáše Zimy a pátera Josefa Čunka.

Profesor Zima nám představil projekt a historii stavby. Pan farář se zase nejspíš domníval, že podobně široké posluchačstvo bude mít až tak na Vánoce, a proto využil příležitosti a pokusil se obrátit na víru všechny přítomné proslovem o božských tónech Mozartovy hudby, která prostředkuje vanutí Ducha, ukazuje na neporušený božský svět, odpovídá na závažné otázky lidské existence, a nutí tak posluchače k rozjímání. Je jistě pravda, že Boží Duch nejraději oslovuje lidi skrze jim nesrozumitelný latinský text a hudbu skladatele, který byl ve svém životě vskutku zářným příkladem křesťanských ctností.

Situaci zachránil orchestr Piccolo coro & Piccola orchestra s dirigentem Markem Valáškem a asi pětadvacetičlenný pěvecký sbor se čtyřmi sólisty. Sálem se začaly linout překrásné tóny génia. Všichni umělci byli výborně sehraní, působivě pracovali s dynamikou a mé laické ucho neodhalilo jedinou chybičku. Chrámová akustika pozitivní dojem jen zesílila. Estetický požitek vskutku stál za to.

Kdo už někdy v podzimních měsících navštívil nevyhřívaný kostel, jistě si umí představit, jak špatně je tento prostor zadýchatelný. Venku kolem nuly, uvnitř snad ještě méně. Sešit, do něhož jsem si psala poznámky, mi pomalu přimrzal k prstům a nos začal usilovně červenat. Hlavou se mi honily myšlenky na elektrické topeníčko, které jsem si zrovna ten den zakoupila. A tu mi došlo, proč nechci být novinářkou: Při práci si ani nemohu strčit ruce do kapes!


Magdaléna Hanušová


Mozart, W. A.: Requiem d-moll v cyklu Fakulta v srdci Karlova, Chrám sv. Štěpána, 4. 11. 2009.


Tento text vyšel v časopise LitENky (Literární novinky), roč. 6, č. 3 (41), 12. 1. 2010.

(1. 3. 2010, 12:00, přidal uživatel magdalena.hanusova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek