WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Jaká je první kniha mých vzpomínek - Nick Abadzis

Připravila (mb)

Upozornění: Tento článek neprošel redakcí!

Na anketní otázku LitENek odpověděl britský autor komiksů Nick Abadzis, u nás známý především díky svému komiksu Lajka.


Velmi dobře si vzpomínám na první knihu, kterou jsem si byl koupit – byla to Tintinova dobrodružství: 7 křištálových koulí od Hergého. Má matka dobře věděla, že se zajímám o komiksy - četl jsem je vypůjčené buď od kamarádů nebo z knihoven -, tak mě tehdy vzala do obchodu, abych si mohl koupit komiks vlastní, a já jsem si vybral tento, moc se mi totiž líbila obálka.

Vzpomínám si i na dřívější knihy, pamatuji si slabikáře s Janet a Johnem (dvě hloupé děti, jejich pes a míč). Museli jsme to číst všechno. Vybavuji si velmi dobře, jak jsem je neměl rád, ale dneska číst umím, takže možná nebyly tak špatné.

Každý rok se vydávala komiksová ročenka („comic annual”; speciální vydání vybraných týdenních čísel daného komiksu), má teta mi dala ročenku The Dandy (zábavná zvířecí parta, spousta úskoků, handrkování, bláznivých věcí) a to mě tehdy velmi ovlivnilo. Miloval jsem je.

Pokud musím vybrat oblíbenou dětskou knihu, určitě by to bylo něco z Mumínků (Čarodějův klobouk, Kometa) a pak, když jsem byl starší, Tatínek a moře. Podle mě se jedná pravděpodobně o jedno z nejlepších děl dětské literatury vůbec.

V současnosti mám problém s Hergého politikou (jeho konekce, také obvinění z kolaboranství během války), což ale nezničilo mou lásku k jeho práci. Možná mě to jen přinutilo méně ho obdivovat a také ho chápat jako lidskou bytost. Byl to ten zlom, kdy jsem si uvědomil, že za pracemi stojí osoby velmi lidské, plné chyb a omylů.

Takže pokud musím vybrat svůj nejoblíbenější komiks, pravděpodobně to jsou Tintinova dobrodružství, z klasické dětské literatury pak Tatínek a moře od Tove Janssonové.


(mb)

(11. 11. 2009, 12:00, přidal uživatel marketa.bohmova)

Související články

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek