WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Tichým vězněm vlastní mysli

Kam vede Cesta z mlčení?
Klára Zindulková

Představte si, že najednou neumíte mluvit. Nejste schopni ani číst, ani rozumět čemukoli řečenému. Takové věci se stávávají a může za ně cévní mozková příhoda. Existují však lidé, kteří silou vůle ztrátu řeči postupně překonají. Jedna z nich o tom napsala knihu.


Po prvních stránkách nijak originálního autobiografického vyprávění přichází zlom. Bývalá letuška se stává obětí afázie a ocitá se v nemocnici se zjištěním, že nikomu nerozumí a nedokáže mluvit. Postupně poznává, že i tak jednoduché úkony, jakými je čištění zubů či sprchování, se musí znovu učit. Její stav se díky pevnému odhodlání pozvolna lepší a po týdnech se vrací k manželovi a dvěma dcerám; komunikace však stále selhává.

Napsat příběh téměř podle pravdy má své výhody i svá úskalí. Zde vidíme obojí. Autobiografický popis z pohledu dezorientované pacientky nás vtáhne do děje, uvědomíme si její nesnesitelnou izolaci - přemýšlí sice jako dřív, ale téměř není schopna komunikovat. Jsme svědky jejích pokusů o dorozumívání s lékaři i vlastní rodinou, její úporné snahy stát se znovu alespoň trochu samostatnou. Dlouhé dny v zajetí vlastní mysli střídají záblesky dobrodružných vzpomínek na lety do nejrůznějších koutů světa, plné leckdy pěkně napínavých okamžiků. A zas to nekonečné přemítání, jak se naučit vyslovovat a počítat aspoň do dvaceti.

Ale byla zmíněna i úskalí. Chybí tu jakýsi univerzální vypravěč, který by přesáhl rámec mysli hlavní hrdinky a přiblížil nám třeba lékařskou diagnózu nebo pocity ostatních členů rodiny – čím se lišily od toho, jak je vnímala sama pacientka? Její manžel se jí snažil pomáhat, jak jen to šlo. Ale s čím se musel vyrovnávat on, jak se to odrazilo na jejich vztahu, zda se znovu dokázali sblížit – to se z vyprávění nedozvíme. Druhou pastí číhající na „příběhy podle skutečnosti“ je celková epická kompozice. Kde začít a čím skončit? Jak stránky ubíhají, přemýšlíme, jak to celé dopadne. Když dočteme poslední stránku, uvědomíme si, že vyvrcholením a zakončením celého příběhu měla být chvíle, kdy hrdinka po dlouhých měsících znovu usedá do letadla... Že to byla závěrečná pointa, bohužel zjistíme až zpětně z toho, že kniha prostě už dál nepokračuje.

Shrnuto - cenný psychologický dokument o jedné nemoci, ovšem bez výrazné literární formy.


Klára Zindulková


Bartoníčková, Viktorie; Dvořáková, Alžběta: Cesta z mlčení. Portál, Praha 2009. 104 stran.

foto: Portál
(přidal uživatel klara.zindulkova)

(11. 11. 2009, 12:00, přidal uživatel klara.zindulkova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek