WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Stylový křest sborníku Literární akademie

Ludmila Pechová

V pondělí 9. 11. 2009 se na Literární akademii J. Škvoreckého konal křest knihy Ruce vzhůru.

Obsahuje dvanáct povídek, které „spáchali“ autoři skupiny Hlava nehlava, jež se vytvořila v druhé polovině roku 2006 na seminářích tvůrčího psaní pod vedením Ivony Březinové. Věnují se převážně dětské literatuře, za sebou mají již dvě vydané sbírky povídek Zuby nehty a Tisíc jizev.


Křtící nemohl být nikdo jiný než Jan Cimický, známý psychiatr, autor detektivních románů a hlavně předseda Asociace autorů detektivní literatury.

Studenti celou akci pojali jako hru. Zvědavé a překvapené diváky uvítali dva zmatení komentátoři ve stylu moderního Sherlocka Holmese a jeho nové pomocnice. Z publika „vytahovali“ všechny podezřelé a postupně odkrývali „pachatele“, kteří za daným projektem stojí. Po krátkém výslechu vždy odhalili jejich skutečnou identitu – a pro nedostatek důkazů je zase propouštěli na svobodu. Jako „corpus delicti“ posloužily ukázky z jednotlivých povídek.

Vyvrcholením celého procesu byl samotný křest. Na scénu vystoupal Jan Cimický v doprovodu dvou bodyguardů se samopaly. Z jedné zbraně mu předali plný zásobník munice a za ujištění, že jde skutečně jen o slepé náboje, je pak na knihu vysypal a symbolicky ji tím pokřtil. Po krátkém proslovu o úspěšné cestě ke čtenářským srdcím slavnostně vylosoval vítěze tomboly, a když potom utichl silný potlesk, následovala krátká informace o občerstvení, autogramiádě a besedě s autory.

Moderátoři lehce přehrávali, své repliky četli z papírů a občas nuceně improvizovali (zvlášť když zapomněli zapnout mikrofon), ale jejich vystoupení bylo vtipné – a o to především šlo. Každopádně nová kniha pro děti z této dílny je na svobodě. A určitě ne poslední: Ivona Březinová přiznala, že hodlají „spáchat další“.


Ludmila Pechová

(10. 11. 2009, 12:00, přidal uživatel ludmila.pechova)

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek