WEB UKONCIL PROVOZ. TOTO JE ARCHIV. NENI MOZNE SE PRIHLASOVAT.

Litenky

Chcete být superstar?

Ozvěny soutěže Česko Slovenská SuperStar
Jan Dušek

Roku 2009 se opět na televizní obrazovky vrátila soutěž, v níž se hledají pěvecké talenty - nejen pouhé talenty, ale přímo superstar. Letos se nezaměřuje pouze na české diváky, ale při sledování se spojují dva národy, které dříve spolu žily v jediném státu, Češi a Slováci.


Soutěž Česko hledá SuperStar měla na Slovensku i v České republice tři ročníky. V Česku v prvním diváci vybrali Anetu Langerovou, která nezapadla; každý si jistě vzpomene na její CD Spousta andělů. Vítězové následujících dvou ročníků již takové štěstí neměli, Vlastimil Horváth a Zbyněk Drda se neprosadili. Překvapivě se ale můžeme v muzikálech setkat se semifinalisty, kteří nevyhráli, jako byla Šárka Vaňková, Ali Amiri, Leona Černá či Tomáš Savka; o jiných, jako o Sámeru Issovi, se dočteme jen na stránkách bulvárního tisku.

Velkolepou soutěžní show Česko Slovenská SuperStar vysílá česká TV Nova a slovenská TV Markíza, tyto televize hledají vítěze pro obě země. Ten musí nejprve projít koly, kdy je posuzován čtyřčlennou porotou ve složení Pavol Habera, Ondřej Hejma, Dara Rolins a Marta Jandová. Když postoupí do finále, již o jeho zdaru rozhodují jen diváci. Výherce soutěže nezíská pouze titul SuperStar, ale i nahrávací smlouvu a roční televizní kontrakt v hodnotě 100 000 eur.

Celou soutěží diváky provází moderátorská dvojice Adela Banášová a Leoš Mareš. Oba již uváděli SuperStar ve svých zemích. Mareš se svými lacinými vtipy nesahá inteligentní Banášové ani po kotníky, může zaujmout pouze náctileté slečny nebo ty, kteří obdivují jeho kožichovou éru.

Celkem se přihlásilo přes 11 000 uchazečů, kteří si chtěli splnit svůj sen. V televizi jsme mohli sledovat jejich cestu soutěží od castingů, které probíhaly v Brně, Praze, Bratislavě a Košicích od 20. června do 7. července 2009. První díl soutěže, v němž jsme mohli vidět sestřihy z konkurzů, byl odvysílán 6. září 2009. Na všech konkurzech panovala únava, nervozita, čekání, radost i zklamání. Letos své štěstí někteří soutěžící zkusili ve více městech, mezi přihlášenými bychom našli i neúspěšné kandidáty soutěže Česko hledá SuperStar, například Aničku „Dajdou“.

Na konci castingů bylo vybráno 120 mladých lidí, kteří postoupili do brněnského Mahenova divadla. Na vyřazování došlo i zde. V soutěži zůstalo pouze 24 soutěžících, polovina Slováků a polovina Čechů, 12 hochů a 12 dívek. Porota je vybírala podle jejich zpěvu, pohybového nadání, osobního šarmu a charismatu.

Od dalších dílů o budoucnosti soutěžících rozhodovali už jen diváci prostřednictvím zaslaných sms zpráv. Po každém ze tří semifinálových kol, která se odehrála v bratislavské Incheba aréně, soutěž opustili čtyři účastníci, Čech, Češka, Slovák a Slovenka. Soutěžící si většinou vybírali anglické texty - ačkoliv tato soutěž nese název Česko Slovenská SuperStar, písně české a slovenské se vyskytly jen výjimečně.

Dvanáct soutěžících postoupilo do finále, kde na ně čekala živá kapela, hala plná nadšeného publika, v němž byli i jejich rodinní příslušníci, a porota, která zde již byla zbytečná, neboť fungovala pouze jako poradní orgán pro nerozhodné fanoušky. První finálové kolo začalo v neděli 25. října, až sem se dostali tito zpěváci - Miroslav Šmajda, Monika Bagárová, Nikoleta Balogová, Ben Cristovao, Paulína Ištvancová, Thomas Puskailer, Leona Šenková, Markéta Konvičková, Dominika Stará, Martin Chodúr, Denis Lacho a Jan Bendig.

Po každém z prvních dvou finálových večerů vypadli dva soutěžící. Od třetího finále vypadává už jen jeden. Soutěž skončí vysíláním v přímém přenosu, který začne v neděli 20. prosince 2009 ve 20:00 a rozhodne o vítězi.

Na konci každého finálového večera vystupují všichni finalisté s písní Příběh nekončí, hymnou Česko Slovenské SuperStar, jejímž autorem je porotce Pavol Habera.

Ať zvítězí kdokoliv, nemá zaručeno, že se prosadí; bude mít těžkou pozici v českém hudebním rybníce, ovládaném Karlem Gottem a Lucií Bílou. Pokud nebude mít dobrého manažera a textaře, zapadne.


Jan Dušek

(10. 11. 2009, 12:00, přidal uživatel jan.dusek)

Obrázky

Superstar

Superstar

Debata k článku


© Literární novinky 2004 - 2012 | ISSN 1804-7319 | redakce | mapa stránek
Prostor poskytuje: eldar.cz, web klokánek